Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Kültür-Sanat
  • 11.12.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.12.2018 14:08
ABONE OL

’un hayatı beyazperdeye taşınacak (?)

Dünyaca ünlü baş pehlivan 'un hayatı beyaz film oluyor. Turkuvaz Medya Gurubu'nun sinema şirketi , iki önemli projeye imza atıyor. Güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile adını tarihe yazdıran Koca Yusuf'un hayatı ve vatan aşkı uğruna şehit düşen futbolcuların öyküsü beyazperdeye taşınacak.

Sinehane; dünya güreş tarihine ismini yazdıran Koca Yusuf'un hayatını, ölümünün 120'nci yılında beyazperdeye taşıyacak. Bir diğer projede ise vatan aşkı uğruna şehit düşen futbolcuların öyküsü anlatılıyor.

Turkuvaz Medya Grubu'nun sinema şirketi Sinehane, Türk sinema tarihine altın harflerle yazılacak iki dev projeyi sinemaseverlerle buluşturuyor. 'Korkunç Türk' lakabıyla dünya güreş tarihine ismini yazdıran Koca Yusuf'un hikayesi; ölümünün 120'nci yıldönümünde beyazperdeye çıkmaya hazırlanıyor.

Bir köy çocuğunun dünyaya nam salan kudretli bir başpehlivana dönüşmesinin anlatıldığı film için; detaylı tarih araştırmaları, dönemin hatıraları, gazete haberleri ve hakkındaki efsanelerden yararlanılıyor. Dünya minderlerindeki sportif başarılarının yanı sıra umutsuzluk içindeki bir milletin göğsünü kabartan tarihi başarılara imza atan güreşçinin hazin biten hikayesi için, Koca Yusuf'un çocukluk, gençlik ve güreş hayatı boyunca yaşadığı dönemin birebir canlandırılacağı platolar kurulacak. Yurtdışından spor sineması branşında uzmanlaşmış teknik ekip de görev yapacak.

KAHRAMAN GENÇLER

Sinehane Çanakkale'de şehit düşen, spor tarihinin en kahraman isimlerini de sinemaya taşıyor. Filmde, İstanbul'un çamurlu sahalarında yarışan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaraylı futbolcuların; Çanakkale Boğazı'nın işgal haberini duyduktan sonra cepheye koşup şehit düşmeleri anlatılıyor. Dünyanın en büyük ve gelişmiş ordularının işgal etmek için geldiği Çanakkale'de, namus bildikleri vatan toprağını savunmak için çarpışan kramponlu kahramanların öyküsünün oluşturulması için yerli, yabancı kaynaklardaki bilgilerden yararlanılıyor.

SAVAŞ TARİHİ UZMANLARINA DANIŞILACAK

Çanakkale'de şehit düşen kramponlu kahramanların öyküsünün anlatıldığı film için savaş tarihi konusunda uzman isimler danışmanlık yapacak.

KOCA YUSUF KİMDİR?

1856 yılında Şumnu, Bulgaristan'da doğdu. Dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreşçidir. Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (144 kg) gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile "Koca" lakabını almıştır. Ona "Koca" lakabı Filozof Rıza Tevfik tarafından sonradan verilmiştir.

Koca Yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan'ın çırağı olarak çok ufak yaşta güreşe başladı. Uzun süre Kırkpınar başpehlivanlığını elinde bulunduran Kel Aliço ile güreşti. Adalı Halil'i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Muratve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

1897'de Avrupa'ya gitti ve Paris'te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi. Avrupa'da büyük ün kazanınca Amerika Birleşik Devletleri'nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında ünlü Jenkins ve Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

Türkiye'ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898'de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı New York'un kuzeydoğusundaki Sable Adası'nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boğularak ölmüştür. Cesedi Atlantik Okyanusu'nda kaybolmuştur.