Bugünkü
Takvim

Kızım olmadan asla

Mahkeme, ’ın, velayeti kendinde olan kızıyla, babanın izni olmadan yurt dışına çıkabileceğini belirtti. Bu karar, emsal teşkil etti

Kızım olmadan asla
İstanbul 2. Aile Mahkemesi, emsal bir karara imza attı. Ünlü mimar ile eşi , 7 yıl önce boşandı. Mahkeme, o zaman 4 yaşında olan kızları A'nın velayetini anneye verdi. Altay, geçen yıl yaz tatilini, 11 yaşındaki kızı A. ile yurtdışında geçirmek istedi. A.'nın, 26 Avrupa ülkesini kapsayan Schengen Bölgesi'ne giriş vizesinin süresi ise 27 Temmuz'da sona eriyordu. Anılan ülkeler, 18 yaşın altındaki çocuklara verilecek vize için boşanmış da olsalar, her iki tarafın da iznini içeren muvafakatname talep ediyordu. İddiaya göre Burnaz, eski eşinden gelen talebi yerine getirmedi. Altay, hemen her yıl benzer bir sorun yaşamamak için dava açtı. Hakim, geçen hafta yapılan duruşmada, "Baba Abdullah Burnaz'ın velayet hakkı kaldırılmış durumda. Velayet hakkı kendisine verilen davacı annenin çocuğa ilişkin velayet hakkı seyahat özgürlüğünü de kapıyor. Babanın muvafakatına gerek yok" şeklinde karar verdi. Kararı değerlendiren Av. Osman Hacıbekiroğlu, "Bu kararla, binlerce boşanmış çiftin çok önemli bir sorunu çözülmüş oldu. Yasal bir hakkı olmamasına rağmen velayet sahibi olmayan ebeveynin keyfi davranışlarından, tehditlerinden özellikle kadınlar kurtulmuş oldu. Mahkemece velayet hakkı kendisine verilen ebeveynin vize için müracaatı yeterlidir" şeklinde konuştu.


Abdullah Burnaz, boşandıktan sonra Mustafa Denizli'nin kızı Selin Denizli ile evlenmişti.
60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.