Bugünkü
Takvim

Ahsen’e helal olsun

, 2 milyonu aşkın öğrenciyi solladı. 500 tam puan alarak şampiyonu olmayı başardı. Memleketi ’e büyük bir gurur yaşattı

ABONE OL
Ahsen’e helal olsun
2 milyonu aşkın öğrenci, üniversiteye girmek yarıştı. Bingöllü Ahsen Zeynep Kaya ise rakiplerini solladı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) Türkiye birincisi olarak memleketine bir ilk yaşattı. 'de 3 çocuklu bir ailenin kızı olan Ahsen Zeynep Kaya, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girmeyi amaçladı. Bu nedenle üniversite sınavı için gece gündüz çalıştı. Özel bir eğitim kurumunda okuyan genç kız, artık sınav için hazırdı. 12 Mart'ta yapılan 'ye girip, toplam 160 soruyu cevapladı. Ardından heyecan içinde sınav sonuçlarını beklemeye başladı. YGS sonuçları ise önceki gün açıklandı. Kaya, 500 tam puan alarak YGS'de 4 puan türünde Türkiye şampiyonu olmaya hak kazandı. Kaya, YGS'deki başarısıyla memleketini gururlandırdı. Çünkü Bingöl'den ilk kez çıktı. , , ve , YGS şampiyonu Kaya'yı telefonla arayarak kutladı. Ailesinin, öğretmenlerinin ve memleketinin gurur kaynağı olan Ahsen, büyük bir mutluluk yaşadığını açıkladı. Başarısının sırrını ise şu sözlerle anlattı: "Önemli olan çok çalışmak değil, düzenli ve planlı çalışmaktır. Çözemediğim soruları hocalara sordum. Sosyal hayatıma ve kitap okumaya da zaman ayırdım. Sınavdan sonra heyecan içende sonuçların açıklanmasını bekledim. En az 300 kez ÖSYM sayfasını yeniledim. Birinci olduğumu görünce hem şaşırdım hem mutlu oldum hem de şoka girdim."'KIZIMA GÜVENİYORUM'
YGS şampiyonu 'nın babası Mehmet Emin Kaya, kızıyla gurur duyduğunu söyledi. Esnaflık yapan 3 çocuk babası Kaya, "Kızıma çok güveniyorum. Onun güzel yerlere geleceğine inanıyorum" dedi.İKİNCİ ANKARA'DAN
YGS birincisi Bingöl'den çıkarken, ikinciliği Ankara göğüsledi. TED Ankara Koleji Bilim İnsanı Yetiştirme Programı'nda öğrenim gören Gökçe Aybeniz Sevim, YGS'de Türkiye ikincisi olma başarısını gösterdi. Sevim'in okul hayatındaki başarı çizgisi oldukça yüksekti. Sevim, 2016 yılında 47. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışması'nda Matematik dalında Ankara Bölge Birincisi geldi. 2015 yılında ise Rusya-Tver'de gerçekleştirilen IGEO 12. Coğrafya Olimpiyatları'nda ulusal takımımızda yer alarak ülkemizi başarıyla temsil etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.