Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 21.02.2015 Gazete
ABONE OL

Casusluğun SiM'gesi!

The Intercept dergisi, ABD ve İngiltere istihbaratının SIM kart üreticisi Gemalto firmasını hacklediğini iddia etti. Ajanların tüm dünyayı dinlediği belirlendi

Casusluğun SiM'gesi!
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski çalışanı olan Edward Snowden yine dünyayı alt üst eden bir olaya yol açtı. Snowden'ın sızdırdığı belgeler bu kez ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile İngiltere İletişim ve İstihbarat Kurumu'nun (GCHQ) marifetlerini ortaya çıkarttı. İnternetten yayım yapan "The Intercept" dergisi Snowden'in sızdırdığı GCHQ'ya ait 2010 tarihli gizli belgeyi yayınladı. Söz konusu belgeye göre ABD ve İngiliz istihbarat birimleri, dünyanın en büyük sim kart üreticisi olan Gemalto'nun sistemine sızdı. Telefon konuşmalarının gizliliğini sağlayan şifre anahtarlarını çaldı. Şifre anahtarları kullanılarak GSM ağı üzerinde hiçbir iz bırakmadan telefon görüşmeleri dinlendi, şifreli mesajlar çözüldü. Şirket konuyla ilgili araştırma başlattı. Bu arada Merkezi Hollanda'da bulunan Gemalto, cep telefonlarında ve yeni nesil kredi kartlarında kullanılan çipleri üretiyor.

85 ÜLKEDE FAALİYET

Şirketin müşterileri arasında ABD'nin en büyük GSM firmalarından AT&T, T-Mobile, Verizon ve Sprint'in yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden 450 kablosuz ağ sağlayıcısı bulunuyor. Kendisini tanıtmak için "Özgürlük için Güvenlik" sloganını kullanan ve her yıl yaklaşık 2 milyar sim kartı üreten şirket, 40'tan fazla üretim tesisiyle 85 ülkede faaliyet gösteriyor.