Bugünkü
Takvim

Ecevit'in mirası ne oldu?

Bülent Ecevit'e, büyük dedesinden kalan Suudi Arabistan'daki mirasla ilgili 6 yıldır adım atılmadı

Kutsal miras ortada kaldı
Suudi Arabistan'da "Peygamber malı" olarak bilinen kutsal toprakları korumakla görevlendirilen Medine Harem Şeyhi Hacı Emin Paşa, Bülent Ecevit'in anne tarafından büyük dedesiydi.
Hacı Emin Paşa, 17 yıl Şeyhülislam olarak görev yaptığı bu topraklar üzerine 5 vakıf, 2 medrese ve çok sayıda kütüphane kurmuştu.
Hacı Emin Paşa'nın koruması altındaki bölge, Hicaz'da ihrama girilen yerden Kabe'ye kadar uzanıyordu.
İşte bu arazi ve üzerindeki mallarla ilgili olarak Türkiye ve Suudi Arabistan'daki mahkemelerde kuşaklar boyu süren dava 2005 yılında sonuçlanmış, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'e de yüklü miktarda miras kalmıştı.
***

Ecevit, miras haberini alınca, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e çıkarak, kendi payına düşen mirası Türk devletine ve Türk hacılarına bağışlamak istediğini belirtip, hukuki yardım istemişti.
Sezer, bu görüşmeden sonra konuyu dönemin Diyanet İşleri Başkanı
Bardakoğlu'na havale etti.
Cumhurbaşkanının talimatı üzerine Bardakoğlu başkanlığında bir heyet Ecevit'i ziyaret ederek bir yol haritası oluşturdu.
Buna göre, mirasa konu olan arazi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından devralınacak ve Türk hacıların konaklayacağı yer haline getirilecekti.
O günlerde görüştüğümüz Ecevit "Bu mirasın Türkiye'ye, Türk hacılara yararlı olması beni mutlu eder" demişti.
Ama mirası bağışladıktan 1 yıl sonra yaşamını yitirdi.
***

Merhum Ecevit'i mutlu edecek adımlar, aradan geçen 6 yıla rağmen henüz atılmış değil.
Düşünün; bir aile, nesiller boyu hukuk mücadelesi vererek büyük bir mirası, üstelik kutsal bir mirası kazanıyor. Ama kazanılan mirasın Türk hacıların yararına kullanılabilmesi için 6 yıldır işlem yapılmıyor ya da yapılamıyor.
Kısa bir araştırma yaptık: Diyanet İşleri Başkanlığı o görüşmeden sonra konuyu Dışişleri Bakanlığı'na bildirmiş ve orada kalmış...
Yıllardır ses seda yok.
Unutulmuş bir mesele.
Ama önemli.
Ecevit'in 5. ölüm yıldönümü 5 Kasım'da.
Hiç olmazsa o zamana kadar bu dosya yeniden açılıp işlem başlatılırsa, merhum Başbakan'ın ruhuna iyi gelebilir.
Hatırlatması bizden...

60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

türk kadını türk kadını

ecevit çok dürüst bir siyaset adamıdır . o türkiyenin karaoglanıdırmekanın cennet olsun sayın ecevit seni çok seviyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 12.06.2012 18:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.