Bugünkü
Takvim

Bir film izledi hayatları değişti

İsa Köyü'nden bir kadın, 'Şalvar Davası' filmini izledi. Kadınlara 'Tembel kocanızla birlikte olmayın' dedi. Kahveden çıkmayan erkekler dize geldi

ABONE OL
Bir film izledi hayatları değişti
ve 'in oynadığı 'Şalvar Davası' filmi, 'da ete kemiğe büründü. Köylü kadınlar çalışmayan erkekleri "cezayla" dize getirdi! Fıkraları aratmayan olay, Arguvan ilçesine bağlı İsa Köyü'nde yaşandı. Köyün erkekleri kahvehanede oturur, kadınlar ise tarla ve bahçe işleri yapardı. Yıllarca süren düzen, köyün yaşlılarından Hüsniye Karaslan'ın (75), "Şalvar Davası" filmini izlemesiyle değişti. Köyün tüm kadınlarını örgütlemeye başlayan Karaslan, evlerde toplantılar yaptı ve kadınlara, "Kocalarınıza yemek yapmayın, onlarla birlikte olmayın. Onlara ceza verin" dedi. "Kadın-erkek eşit olsun" mantığıyla, talimatı hayata geçiren kadınlar ise kısa sürede erkekleri yola getirmeyi başardı. Kadınların bilinçlenmesiyle, erkekler kadınların yaptığı tüm işlere ortak oldu. Köyde şimdi işlerin yarısını kadınlar, yarısını da erkekler yapıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.