Bugünkü
Takvim

vergi fırsatı

’nde ilk taksit için son tarih 31 Mayıs. Emekliler, engelliler, işsizler, gaziler ve şehit yakınları vergi ödemiyor. Ödeyenler ise geri alabiliyor

Sıfır vergi fırsatı
Emlak Vergisi dönemi başladı. Verginin ilk taksitini ödeme süresi 31 Mayıs'ta dolacak. Yasalara göre; geliri olmayanlar (işsizler, ev hanımları), emekli maaşıyla geçinenler (dul ve yetimleri dahil), engelliler, gaziler ve şehitlerin dul, yetimleri ödemiyor. vergiden faydalanmak için evin brüt 200 metrekareyi aşmaması ve sadece bir konutun olması gerekiyor. Ayrıca belediyeye 'vergi muafiyeti formu doldurup' başvurmak gerekiyor. Emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayanlar, konutunu kiraya verip kendisi de kirada oturuyorsa hiç vergi ödemiyor. Ancak emekli veya işsizler, kendine ait tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturuyorsa muafiyetten yararlanamıyor. Emekliler ve ev hanımlarının 2017'de 30 bin lirayı aşan mevduat i, repo, döviz hesabı faizi, fon payı geliri gibi geliri varsa 2018'de sıfır oranlı Emlak Vergisi'nden yararlanamıyor. Diğer yandan evi dışında gayrimenkulü, örneğin arsası olan da vergi ödüyor. Muaf olduğu halde vergi ödeyenler, itiraz ederek geriye dönük olarak 5 yıllık parayı isteyebiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.