Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.03.2017 Gazete
ABONE OL

artacak

ya taahhüt verip taban tutardan alan nin var. Emekli, promosyonda kalan sürenin tutarını iade edip, yüksek teklif veren bankaya geçiş yapabilecek

Promosyon artacak
Bankaların rekabeti da artış rüzgarını başlatırken, taahhüt verip ödemesini almış olanlar da fırsatları kaçırmayacak. sayesinde ler, aldığı promosyonun kalan süresinin tutarını iade ederek yüksek teklif veren ya geçebilecek.

NASIL YARARLANILACAK?
Emekliler için promosyon dönemini başlatan Çalışma Bakanlığı, protokole eklediği cayma hakkı ile, emeklilerin yüksek teklif fırsatını değerlendirmesinin de yolunu açtı. Bankaya "ımı 3 yıl sizden alacağım" taahhüdü vererek promosyonu alan emekliler, bu hak sayesinde daha cazip teklifler ortaya çıktığında bunlardan yararlanabilecek. Emeklinin yapması gereken tek şey, taahhüt verdiği bankaya promosyon iadesi yapmak olacak. Örneğin; emekli A bankasından 3 yıllık dönem için 375 lira ödeme aldı. 3 gün sonra B bankası 450 lira teklif etti. Emekli, A bankasına 375 lirayı iade ederek, B bankasına maaşını taşıyabilecek. Eğer bu emeklinin A bankasından 375 liralık promosyonu almasının üzerinden 1 yıl geçmişse, bu durumda emeklinin iade etmesi gereken tutar 2 yıllık süreye denk gelen tutar olacak. Emekli, A bankasına 2 yıllık sürenin tutarı olan 250 lirayı iade edecek. Promosyonda taban tutarlar maaşı bin liranın altında olan emekliler için 300, maaşı bin ile 2 bin lira arasında olanlar için 375, maaşı 2 bin liranın üzerinde olanlar için 450 lira olarak belirlenmişti. Özel bankaların bazılarının daha yüksek teklif için hazırlandığı ifade ediliyordu. Promosyonu ilk yükselten, Fibabanka oldu. Fibabanka, promosyonu maaşa göre 330, 415 ve 500 lira seviyesine çıkardı. Ancak artışın bununla sınırlı kalmayacağı, başka bankaların da yüksek teklif hazırlığında olduğu belirtiliyor. Emekliler promosyon başvurusunu yapmak için ya tüm teklifleri bekleyecek ya da ödemesini alıp daha cazip ödeme ortaya çıktığında cayma hakkını kullanacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.