Bugünkü
Takvim

Hesap aç, birikim yap 15 bin TL’yi kap

Konut hesabı uygulaması başlıyor. Cuma’dan itibaren bankalarda hesap açılabilecek. En az 3 yıl para biriktirip ilk evini alanlar alacak.

Hesap aç, birikim yap 15 bin TL’yi kap
Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konut satın almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen 'konut hesabı' uygulaması için bankalara Cuma gününden itibaren başvurulabilecek. Uygulamayla vatandaşın konut almak için oluşturduğu birikimine yüzde 20'ye varan oranda sağlanacak. Devlet katkısı 15 bin lirayı geçemeyecek. Sisteme dahil olmak isteyenlerin bankada hesap açtırması gerekiyor. Hesaba, açılışında bir kereye mahsus olmak üzere 30 bin liraya varan bir tutar yatırılabilecek. Uygulama kapsamında, konut edim tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 250, en fazla 2 bin 500 lira yatırmak gerekecek. Ödemeler 3'er aylık (3 ayda bir en az 750, en fazla 7 bin 500 TL) dilimler halinde de yapılabilecek. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i (ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemeyecek); 48-59 ay olanlar yüzde 18'i (ödenecek tutar 14 bin lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20'si (ödenecek tutar 15 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak.

MAKSİMUM FAYDA İÇİN 60 AY PARA YATIRMAK ŞART
En yüksek 15 bin lira olan devlet katkısının tamamını alabilmek için en az 60 ay (5 yıl) hesaba para yatırmak gerekiyor. 60 aylık sürede 75 bin lira biriktirenler 15 bin lira devlet katkısı alabilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.