Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.11.2015 Gazete
ABONE OL

oyununa ağır

Müşterilerin bilgilerini usulsüz şekilde kullanıp aile boyu açan lara geçit yok. Ruhsat iptali, meslekten men gibi lar yolda...

Hesap oyununa ağır ceza
Bankaların açma, kredi, faiz, geri ödemeler konusundaki tebliğlerde açık alan bularak gerçekleştirdiği akıl almaz oyunlara, her gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak, kredi kullanan müşterilerin nüfus bilgileri usulsüz bir şekilde kullanılarak, 'aile boyu' hesap açıldığı belirlendi. Uygulamaları ile vatandaşları isyan ettiren lara karşı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu () harekete geçti. Müşteri izni olmadan aile boyu hesap açan ve ek kart çıkaran, bilgilerini başka kurumlara satan, e-devlet bilgilerini izinsiz kullanarak işlem yapan bankalara ağır cezalar geliyor. İdari yaptırım dışında meslekten men, verilen izin ile ruhsatın geri alınması, yapılan işlemlerin ifşası gibi lar uygulanacak. Bankalarını aile boyu hesap ve ek kart oyunu, bir tüketicinin hakem heyetine şikayeti ile ortaya çıktı. Bir bankadan tüketici kredisi kullanan Ş.A. adlı vatandaşın; çocuğuna, ardından kardeşlerine hesap açıldığı kaydedildi. Bu banka ile hiçbir iletişimleri olmadığını belirten kardeşlerden A.A., "Ablam kredi kullanmış, e-devlet şifresini istemişler. Boş bulunup vermiş. Muhtemelen oradan bizlere ulaştılar. Üstelik ev telefonlarımızı da bulmuşlar" dedi. Ş.A. da, kardeşlerinin isimlerini banka ile paylaşmadığını belirterek, bunun nasıl temin edildiğinin açıklanmasını istedi.

ÇİFTE DENETİM YAPILIYOR
BDDK, banka müşterilerini korumak için eylem planı hazırlarken; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da bankaların Tüketici Kanunu'na uyumlarını incelemeye aldı. Finansal Tüketicinin Korunması Eylem Planı ile yaptırımların ağırlaştırılması öngörülürken, tüketici aleyhine davranışlar önlenecek.

KİŞİSEL BİLGİLER KORUNACAK

MÜŞTERİYE ait kişisel bilgilerin korunması için bir dizi tedbir alınacak. Bilgi paylaşımı konusunda yetkili kuruluşlar dışında, müşterilere ait bilgiler müşteri rızası olsa bile herhangi bir şekilde satılamayacak, aykırı davrananlar hakkında yaptırımlar ağırlaştırılacak. Tüketicinin kendisine ait sırrın açıklanmasına izin vermesi için de yazılı talimat vermesi zorunluluğu getirilecek.

BANKALAR MERCEK ALTINDA
Gümrük Bakanlığı; sözleşmeler, kredi kartı leri konusundaki şikayetleri dikkate alarak, 30 banka hakkında inceleme başlattı. Bazı bankaların Tüketici Kanunu'na uyumlu hareket etmediği belirlenirken, 150 milyon liraya yakın ceza kesildi, bazılarının incelemesi ise yıl sonunda tamamlanacak. Yeni yasa ile her türlü ücret, hizmet ve ürün için tüketici onayı zorunluluğu bulunuyor. Yasa, 'para yatırma, erteleme komisyonu, kredi kartı gecikme bildirimi' gibi başlıklarda ücret alınmasını yasaklıyor. Onay zorunluluğuna karşın sürpriz ücretler çıkartılabiliyor.

Hazal ATEŞ

kalan karakter 1000

Zafer Zafer

Bu izansız bankaları yola getirin Allah rızası için

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.11.2015 10:11
misafir misafir

bu bu tefeci bankalardan kurtarın vatandaşı yeter ya resmi tefeciler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.11.2015 15:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.