Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 28.02.2015 Gazete

Dedikodu oyunu

Lobi ve paralel yapı yine iş başındaydı. Merkez Bankası Başkanı için 'Görevinin başında' açıklaması gelmesine karşın, istifa söylentileri yayıldı, dolar 2.5274 ile rekor kırdı

Dedikodu oyunu
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı için "Görevinin başındadır" açıklaması yapılmasına karşın, lobi ve paralel yapı mensupları dün istifa söylentileri yaydı, doları yükseltti. Dolar dün 2.52 lirayı aşarak rekor kırdı. Başçı'nın istifa edeceği iddiaları önceki gün yalanlandı ve "Başçı görevinin başındadır" açıklaması yapıldı. Önceki gün sağlık kontrolünden geçen Merkez Bankası Başkanı Başçı, dün görevinin başındaydı. Buna karşın, lobi ve paralel yapı mensupları, istifa söylentisi yaydı. Hem bu dedikodu hem de ABD Merkez Bankası FED'in daha erken faiz artırabileceği beklentisi, doları tarihi zirvesine taşıdı. Dolar dün 2.5274 ile rekor kırdı. Bunun üzerine Merkez Bankası, döviz satım ihalesi tutarının günlük belirleneceğini belirterek, "Aşırı oynaklık nedeniyle gerekli görülen günlerde döviz satım tutarı bir gün önceden ilan edilen asgari tutarın yüzde 50 fazlasına kadar artırılabilecek" açıklaması yaptı. Merkez'in bu açıklamasının ardından dolar geriledi. Dolar günü ise 2.5140 liradan tamamladı.

GÖREVİNİN BAŞINDA
Dün Merkez Bankası'na gelişinde soruları yanıtlayan Başçı, "Kamu görevi verildiği sürece yapılır ve en iyi şekilde yapılır. Sağlığımız elverdiği şekilde bu görevin gereklerini yerine getirmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Merkez Bankası Sözcüsü Yücel Yazar da bir açıklama yaparak, "Başkan Erdem Başçı görevinin başındadır, iddia ve söylentiler gerçek dışıdır" dedi.

kalan karakter 1000

aslan recep aslan recep

edeb yahu memleketi yedi doymadı anasınıda alıp gitsede hırsızlar belki onunla ülkeyi terk eder

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.02.2015 19:58
Selim Selim

Türk bankacılık sektörünün Basel-III Uzlaşısının asgari sermaye yeterliliği oranları ve bu oranların hesaplanmasına ilişkin hükümlerine uyum sağlamasını öngörmüştür. Söz konusu Yönetmelikler 1 Ocak 2014 itibarıyla uygulanmaya başlamıştır.Bu kapsamda, yüzde 8’lik oranın alt oranları olarak; yüzde 4,5 oranında asgari çekirdek sermaye yeterliliği oranı ve yüzde 6 oranında asgari ana sermaye yeterliliği oranı belirlenmiştir.Bankalar artık,takipteler...!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.02.2015 12:36
lastword lastword

KURUMU YÖNETECEK VASIFTA OLMAYAN MB BAŞKANI ÜLKEYİ BATIRMAK İSTİYOR HERHALDE,EKONOMİYİ BOZMAK İÇİN YAPTIĞI İŞLER ORTADA..ACİLEN YAPISAL DEĞİŞİKLİK LAZIM YOKSA BU ŞARTLARDA YABANCI YATIRIMCILAR GELMEZ ,KAÇAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 28.02.2015 11:53
hasan hasan

bu sayın yonetıcının o kurumdakı varlıgı ulkeye cok zarar vermeye devam edıyor ya kendısı yada bırılerı bu muhteremı oradan alsın yeter yahu!

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 28.02.2015 07:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.