Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 03.02.2015 Gazete
ABONE OL

Lobi haddi aştı

Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın tutarsız açıklamaları lobiyi yine cesaretlendirdi. Gazete manşetlerinden 'Faiz indirirsen doları 2.70'e çıkarırız, şirketler zarar eder' şeklinde tehditlere başlandı..

Lobi haddi aştı
Türkiye, 7 kişilik Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) vereceği kararlara kilitlenmiş durumda. Bu 7 kişi, koca ülkenin geleceğini etkileyen kararlar alıyor. Üreten, büyüyen, istihdam açan Türkiye yerine, faizcilerin cebini dolduran bir ülkeyi istiyor. Bu kararları 'bağımsız' olarak aldığını söylese de manzara hiç de öyle değil. Faiz lobilerine ve uluslararası fonlara teslim olan Merkez Bankası, onların istediğinden dışarı çıkmıyor. Faizleri indirme sinyali verdiği anda bile dolar kuruna saldırı başlıyor, yerli-yabancı bankalar kuru yükseltiyor.

BAHANESİ KALMAYACAK
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı
'nın tek bahanesi olan enflasyonun bugün düşmesi bekleniyor. Yani bahane kalmayacak. Bu durumu gören lobi, yine dolara saldırarak döviz toplamaya başladı. Medyadaki sözcüleri ise açıktan tehdit dolu yazılarla PPK'nın olağanüstü toplanmasını önlemeye çalışıyor. Yazılarda açıkça 'Faiz indirirseniz dolar 2.70 olur' tehdidi savruluyor. Ayrıca "Faizleri indirirseniz kur çıkar ve şirketler zarar eder" algısı pompalanıyor.

kalan karakter 1000

berna berna

faiz lobisine hizmette sinir tanimiyor Erdem Basci, yeterki faizden beslenenler daha cok zengin olsun, bunun icin habire bahaneler habire bahaneler üretiyor, ülke batsa kilini kibirtmazlar bu hainler ama bu devirde sona erecek Allahin iziniyle yeterince at kosturdunuz bu ülkede bunun bedelinide ödiyeceksiniz daha

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 03.02.2015 16:24
Çileli Emekli Çileli Emekli

Faize karşıyız deyip iktidara gelenler gereğini yapsınlar. Yıllardır yüksek faizlerle bu bankalar milleti kaz gibi yoldu, yolmaya devam ediyorlar. Artık buna bir DUR denilsin!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 03.02.2015 16:14
veli veli

damat bu işe çok karışıyor neden acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır4
cevapla 03.02.2015 15:02
vatansever vatansever

bir ak partili olarak soruyorum. bu adamı ve yanındaki 6 kişiyi görevden almak çokmu zor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 03.02.2015 14:51
cevdet cevdet

bu adamı hiç vakit kaybetmeden o koltuktan indirilmeli yoksa kriz çıkaracak

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 03.02.2015 13:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.