Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.05.2012 Gazete
ABONE OL

İntibak istiyoruz

İşçi emeklileri için yapılan intibak düzenlemesini, yıllarca bekledi. 2008'de 'de kabul edilen düzenleme, bir gecede geri alındı

İntibak istiyoruz
TSK'nın cefakar komutanları , SSK emeklileri gibi yıllarca "intibak" düzenlemesini bekledi. Onlara müjde 2008'de geldi. Ancak, bu sevinç fazla sürmedi. Sevincin yerini, üzüntü ve hayal kırıklığı aldı. Emekli astsubay , "neden intibak" istediklerini şöyle anlattı:
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Meslek Yüksek Okulu mezunu astsubaylar 9.derecenin 1. kademesinden göreve başlıyor. Diğer Meslek Yüksek Okulu mezunları ise 9. derecenin 2. kademesinden görev alıyor.
Burada bir kademe kaybımız oluyor. Astsubayların da intibaklarının 9. derecenin 2. kademesinden başlayacak şekilde yapılandırılmasına ihtiyaç vardır. Bunun için "İntibak Yasası" gerekmektedir.
Ayrıca 1. derecenin 4. kademesine düşemeyen tek meslek grubu astsubaylardır. Üniversiteyi bitirmiş, hatta master yapmış dahi olsa 1. derecenin 4. kademesi astsubaylara kapalı.

ÖNCE KABUL EDİLDİ
Astsubayların en önemli bu sorunu; 16 Nisan 2008'de Genel Kurulu'na geldi. Kurul'da, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklik öngören tasarının 5. bölümü bazı değişikliklerle kabul edildi. Düzenlemeye göre, astsubaylar, en üst devlet memuru derecesine (1. derecenin 4. kademesine) kadar yükselebilecek ve yeşil pasaport hakkından yararlanabilecekti. Lise mezunu astsubaylar da aynı hakkı elde etmişti. Emekli olduktan sonra da bu dereceye yükselen astsubaylara, sanki görevdeymişler gibi yeşil pasaport verilecekti.

SONRA KARAR GERİ ALINDI
Tasarı Genel Kurul'dan geçti ama sonrasında tam bir şok yaşandı. Ertesi gün TBMM'de bu düzenlemenin önünü kesen 'Tekrir-i Müzakere', yani yeniden görüşme' talebi iletildi. Meclis'te bir gün önce astsubaylar lehine kabul edilen kanun, bu kez reddedildi. Kararı duyan binlerce astsubay, üzüntü içinde yine beklemeye başladı.

MÜCADELEDE ÖN PLANDAYIZ
Emekli astsubay Hayati Ergürbüz, yaptıkları görevin kutsallığının bilincinde olduklarını belirtti:
Her bölgeden, etnik kökenden, ekonomik ve kültür seviyesinden gelen Mehmetçikleri, eğitip, onları askerlik hayatlarından sonraki döneme de hazırlamak bizim görevimizdir.
Onları kardeşçe bir arada tutmak için neler yaptığımızın sırrını zaman zaman biz bile bilemeyiz. İç güvenlikte, asayişte, depremde, kargaşada, anarşide, bölücü terörle mücadelede biz hep ön plandayız.

55 MİLYON DOLAR BİR VİDAYA BAĞLI
Astsubaylar, görevlerinin ağırlığını ve sorumluğunu anlatırken, ilginç örnekler verdi: Biz biliriz ki, yeterince sıkılmayan bir vida, en ucuzu 55 milyon dolar olan savaş uçağının düşmesine, daha da önemlisi pilotun şehit olmasına neden olabilir. Biz bu bilinçle görev yapıyoruz.

ASTSUBAYLARDAN MESAJ VAR
Türkiye'nin 32 yıllık anayasa ile yönetilemeyeceğini haklı olarak dile getiren yasa yapıcılarına seslenmek istiyorum. Astsubaylar, hala 1935 yılının İç Hizmet Kanunu idare edilmektedir. Çağdaş yaşama göre İç Hizmet Kanunu'nun yazılması gerekmektedir. Şükrü Kol

'ın açıklamasında yüksek lisans yapan astsubaylara subaylardaki gibi erken terfi verildiği belirtildi. Fakat durum özellikle hava kuvvetlerinde öyle değil. Subayların % 5'ine erken terfi verilirken astsubayların ise % 1'ine veriliyor. Bünyamin Özgüneş

Ben 2/2'den emekli oldum. Bu yapılacak olan düzenlemelerden sadece 1. Dereceden emekli olanlar mı faydalanacak? Bizim maaşlarımızda herhangi bir iyileştirme olacak mı? H. Avni Hakederler

Yıllardır sadece şehit haberlerine konu olduğumuz gazete sayfalarında sorunlarımızı görmek, bir hayaldi. Haksız uygulamalar biz astsubayları çok derinden yıprattı. Duyarlılığınıza çok teşekkür ederiz... A.S.


YARIN: DEVRiM GiBi DÜZENLEMEYE NE OLDU?

MEVLÜT YÜKSELkalan karakter 1000

aslan81 aslan81

biZİ emsal gösterenler çalışma şartlarını ve pozisyonlarını gözönüne alarak emsal göstersin biz diyormuyuz şunun emsaliyiz onlar niye öyle !söylediğimiz kendi mesleğimizin koşullarına denk düşmeyen adaletsiz uygulama ve haklarımızın gaspı,bizler yeni birşey istemiyoruz gaspedilen haklarımızın iadesini istiyoruz,saygılar.
bizler subayın yardımcısı,tim-ks.- takım K.nı.-Bl asb-şb kıs.amiri vb. görevlerdeyiz yani en az karakol K.yız hepimiz yani sivil statüde enaz birim -şef-gurup amiri vb.görevlere denk statü konumundayız,en ast rütbeli asb.çavuşun kadrosunda bile ondan alt statüde görevliler vardır ve hiç bir kadro ve görevde asb en küçük birlik olan timden daha alt görevde kadrolu olarak çalışamaz,kadro ve statüsü izin vermez buna zaten.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 19.05.2012 21:58
osert1994 osert1994

Teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 17.05.2012 20:20
Osman sert Osman sert

Astsubayların sorunları için yazını takip ediyoruz gazeteleriniz okunuyor teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 17.05.2012 20:18
Rüstem ÜNAL Rüstem ÜNAL

İnsanoğlu elindekilerinin kıymetini yitirdikten sonra anlarmış;
Maalasef Astsubayların durumu bundan daha kötü etki yapar.TSK Astsubayların aidiyet duygularını yanlış uygulamalarla törpülemeye devam ederse bunun etkisi sadece bu yanlış uygulamaları yapanları değil bütün TSK'ni etkiler.
Mesele vatan için taşın altına elini koyma meselesi ise ASTSUBAYLAR taşın altına değil BOMBALARIN,MAYINLARIN,ROKETLERİN ve KURŞUNLARIN önüne kafalarını, gövdelerini,kollarını ,bacaklarını,koyuyorlar koymayada devam edecekler bundan hiç kimsenin şüpesi olmasın.
Astsubayların istediği tek şey adalet.
Görev de adalet,
Sorumlulukta adalet
Yetkide adalet
Riskte adalet
Özlük haklarında adalet
Bende bir Astsubay olarak binbir güçlükle aldığım yılların birikimi olan evimi çocuğuma iyi bir eğitim aldırmak adına satmak zorunda kalmasam
İşte hepsi bu kadar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 17.05.2012 19:53
ahmet ahmet

baba bunların umurundamı sanıyosun astsubaylar tsk batsada umurlarında olmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.05.2014 23:03
sonbahar sonbahar

sanırım assubaylar kadar y.okulmezunu polis ve amirlerinin derece gösterge magduriyeti var her iki kesiminde sorunlarına biran evvel çözüm getirilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır10
cevapla 16.05.2012 09:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.