;

a gece nöbeti yok

ile doğum yapan kadın un izinleri artırılırken, lik süresince de gece nöbeti tutmayacak. Erken doğumda ise izin hakkı yanmayacak

Hamile memura gece nöbeti yok
224 maddelik 'nın 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte çalışma hayatı adeta yeniden yazıldı. Yasa ile doğum yapan a yeni haklar getirildi. Doğum yapan kadın memurlar artık gece nöbeti tutmayacak. Bu memurlara doktor raporunda belirtilmesi halinde liğinin 24'üncü haftasından önce ve her halde hamileliğinin 24'üncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki 1 yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek.

ERKEN DOĞUMDA EK SÜRE
Doğum yapan kadın memur doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle analık izni yapıyor. Beklenen doğum tarihinden 8 hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu doktor raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği halinde doğumdan önceki 3 haftaya kadar kurumunda çalışabiliyor. Bu durumda; doğum öncesinde çalıştığı süreler doğum sonrası izin süresine ekleniyor. Erken doğumda ise doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave ediliyor.

İLK 6 AY GÜNDE 3 SAAT SÜT İZNİ
YASA ile birlikte kadın memur, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1.5 saat süt izni kullanacak. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı konusu ise, kadın memurun tercihine bağlı olacak.

ÇOĞUL GEBELİKTE 2 HAFTA FAZLA
DOĞUM yapan kadın memurların analık izin süresi çoğul gebelik durumunda değişiyor. Çoğul gebelik halinde, doğum öncesi 8 haftalık analık izni süresine 2 hafta daha ekleniyor.

BABAYA DA 10 GÜN HAKKI
EŞİ doğum yapan memur, 10 gün izin kullanabilecek. Ayrıca, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde de
7 gün izin alabilecek.

24 AYA KADAR ÜCRETSİZ TATİL
DOĞUM yapan kadın memur, doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memur ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin kullanma hakkına sahip olacak.

Etiketler: , ,

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.