Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.01.2011 Gazete
ABONE OL

'lere koruma kalkanı

Küçük işletmelerin tefecilerin eline düşmesini engellemek isteyen , bir dizi önlem aldı

KOBİ'lere koruma kalkanı
, özellikle kriz döneminde zora giren işletmelere yüksek faizle borç veren tefecilere savaş açtı. Maliye, tefecilik yaptığı belirlenen binin üzerindeki kişiyi izlemeye alırken; Türk Ticaret Kanunu'na eklenen bir düzenleme ile tefecilerin eline düşen küçük işletmeler de korumaya alındı.

YASAYA EKLENDİ
Buna göre; küçük işletmenin alacakları öncelikli olacak. Küçük işletmeden aldığı mal ve hizmetin bedelini vadesinde ödemeyen, her taksit için temerrüt faizi ödeyecek. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, konuya ilişkin olarak şunları söyledi: "Avrupa'da yapılan bir araştırmaya göre, küçük işletmelerin yüzde 25'i alacaklarını zamanında tahsil edemediği için batıyor. Bizde de paralarını aylarca alamıyorlar, yüksek faizle borçlanmak zorunda kalıyorlar, tefecilerin eline düşüyorlar. Bunun için ağır yaptırımlar getiriyoruz. Önce 'küçük olanı düşün' ilkesi getirdik. Büyük şirketler küçük işletmeleri kendilerine finansman aracı olarak görmesin." / Hazal ATEŞ

İşte yeni önlemler
Küçük işletmeleri sıkıntıya sokan sözleşmeler geçersiz olacak.
Alacaklarına öncelik verilerek tefecilerin eline düşmesi engellenecek.
Küçük işletmeye borcunu zamanında ödemeyen temerrüt faiziyle karşılaşacak.

kalan karakter 1000

hakan hakan

gerçekden devletin bunun önüne geçmesi gerekli ama önlemler yetersız çünkü
sanayi bölgelerindeki sitelerde mutlaka tefeciler bulunuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.01.2011 09:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.