Bugünkü
Takvim

Forbes dergisi madde madde açıkladı! İşte ABD'nin maşası 'nin 'daki kirli planları

ABD'li Forbes dergisi, () Muhammed bin 'ın () 'daki etkisine ilişkin dikkat çekici bir makale yayımladı.

  • Dünya
  • 17.01.2020 01:39
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.01.2020 01:39
ABONE OL
Forbes dergisi madde madde açıkladı!
() Muhammed bin 'ın (), 'da daha güçlü etkisine rağmen Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a (MBS) kıyasla daha az tanındığına dikkat çekilen makalede, MBZ'nin Orta Doğu'daki planlarına ilişkin çarpıcı ifadeler yer aldı.

TEHLİKELİ VE DÜRÜST OLMAYAN BİRİ
Makalede, MBZ'nin eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimindeki bazı üst düzey yetkililer tarafından "tehlikeli ve dürüst olmayan biri" olarak tanımladığı belirtilirken, ABD Başkanı yönetiminin ise kendisine daha müsamahalı davrandığı ifade edildi.

"MBZ SORUNUN BİR PARÇASI"
Öte yandan MBZ hakkında bazı insan hakları raporları ve yabancı diplomatların ifadelerine yer verilen makalede, MBZ'nin mutlakiyetçi tavrı ile Yemen ve gibi ülkelerde sonuçlarını kontrol edemediği çatışmalara sebebiyet verdiği vurgulandı.DEMOKRATİK YAPILARI YIKAN BİR DİKTATÖR
MBZ'nin, uyguladığı politikalarla lanse edildiği gibi "Hürmüz Boğazı ve Orda Doğu'daki istikrarsızlığa çözüm sunmadığı ve aksine sorunun parçası olduğu" belirtilirken, "MBZ, İslami radikallik ile mücadele adı altında ülkesinin askeri ve finansal kaynaklarını bölgedeki demokratik eğilimli yapıları yıkmak için kullanan bir diktatördür." ifadelerine yer verildi.

"BM DESTEKLİ TRABLUS HÜKÜMETİNE SAVAŞ AÇTI"
Öte yandan Suudi Arabistan ile işbirliği yapan MBZ'nin, "Mısır tarihinin en baskıcı lideri" olan General Abdulfettah es-Sisi'nin Cumhurbaşkanı olduğu 'daki darbede rol aldığı kaydedilen makalede, aynı zamanda Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'i silahlandırarak Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen Trablus hükümetine karşı savaş açtığı vurgulandı.

Bununla beraber MBZ'nin, ülkesinin Yemen'deki varlığını son zamanlarda azalttığı belirtilirken, perde arkasında ise Yemen'deki paralı savaşçılar ve ayrılıkçı guruplara verdiği askeri ve finansal destek sebebiyle bölgede yaşanan işkence, sivil ölümleri ve toplu göçler gibi insani sorunlarda başrolü oynadığına dikkat çekildi.

ABD yönetiminin esnek tavrı ve 27 milyar dolar değerindeki askeri silah satışının, BAE'nin terörizm ile mücadele adı altında bölgede takındığı "macerası ve pervasız" tavırlarına kapı araladığı ifade edilen makalede, BAE'nin siyasi ve askeri rolünün bölgede yıkım ve istikrarsızlığa yol açtığı savunuldu.

MUHALİF İSİMLERE BASKI
Öte yandan, ülke içinde oldukça karmaşık bir gözetleme ağı üzerinden kendisine muhalif isimleri tespit edip, hapse attırdığı vurgulanan MBZ'nin, aynı zamanda ülkedeki ABD, İngiltere ve diğer ülke vatandaşlarını da yakından izlettiği kaydedildi.

Ayrıca, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün konuya ilişkin raporlarına atıfta bulunulan makalede şu ifadelere yer verildi:

"Ülke içindeki muhalif isimlere yönelik uyguladığı keyfi tutuklamaların yanı sıra, zaman zaman zoraki adam kaçırma faaliyetlerinde de bulunan BAE, ayrıca Yemen'de savaş suçu işleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun düzenlediği saldırıların önemli bir parçası. BAE yönetimi, aynı zamanda tutuklulara işkence yapmak ve ülkedeki göçmen işçileri suistimal edilmekle suçlanıyor."

ABD'DE BAE LEHİNE LOBİ
BAE'nin söz konusu faaliyetlerinin ve MBZ'nin Washington'da yeteri kadar eleştiri almama sebebine de değinilen makalede, BAE'nin sadece 2018'de Washington merkezli 20 lobi firmasına 20 milyon dolar ödediğine dikkat çekildi.

Söz konusu firmaların ABD Kongresi, düşünce kuruluşları ve Amerikan medyasında BAE lehine 3 bine yakın lobi faaliyetinde bulunduğu ve ABD'deki siyasi isimlere 600 bin dolar bağış yapıldığı vurgulandı.

kalan karakter 1000

hakan  35 hakan 35

güya arap güya müslüman ,adi münafık koyun postundaki kurt ,canınız cehennme .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.01.2020 12:08
OSMANLI OSMANLI

BAE prensinin suratında ,şeytanlaşmış olduğunun eserleri var. cehennem onu büyük iştiyakla bekliyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.01.2020 08:32
Dulqarnein Dulqarnein

Dünyada bir yere fazla dikkat yönlendirilince, "DIKKAT BOSLUGU" ortaya cikiyor, bu dikkat boslugu her sefer birileri firsat bilip bi yerlerde biseyler cevirir, acaba dünyada bi yere fazla dikkatimizi odaklarken baska biseylerimi IHMAL ediyoruz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.01.2020 06:14
Dulqarnein Dulqarnein

Hafter ateskese destek verir gibi göstererek arka planda DEAS i hortlatip ISIK hizinda ab li ülkeler LIBYAYA ZORBACA askerr sevkiyati girisiminde bulunabilirler, Libyanin tüm SINIRLARINI gözleyin, kimseyi ülkeye girmeye izin vermeyin, FRANSANIN rezil ucak operasyonlarini unutmadik... AB o gün kendi bacaklarini kesti LIBYADA, aman dikkat teyakkuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.01.2020 05:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.