Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Kışın hastalıktan korunayım derken almayın

Kışın hastalıktan korunayım derken kilo almayın
larla birlikte gelen kış hastalıklarından korunmak için pek çoğumuz çareyi bal pekmez ya da doğal ürünlere sığınmakta buldu. Şu kadar suya bu kadar bal, sabahları bir kaşık pekmez, porsiyon porsiyon meyve derken almak da kaçınılmaz oldu. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt.Yeşim Çelik konu ile ilgili bilgi verdi.

Kendinizi bala ve pekmeze vermeyin Günlerin kısalıp gecelerin uzadığı kış aylarında, ağırlık denetimini sağlamak daha zor olabiliyor. Soğuk hava nedeniyle evde oturmayı tercih ettiğimiz, televizyon karşısında daha çok vakit geçirdiğimiz bir gerçek ve böyle dönemlerde kilo alımları da kaçınılmaz oluyor.
Bağışıklık sistemini güçlendirin

Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme yer almaktadır. Kış aylarında metabolizmanın yavaşlamasına ek olarak fiziksel aktivitenin azalması da kilo artışına neden olmaktadır. Hormonal değişimlere bağlı olarak sindirim sisteminde kabızlık gibi problemler oluşabilir. Kış sebzeleri ve meyveleri de bu konuda bize yeterli oranda vitamin desteği sağlayacaktır.

HASTALIKLARDAN KORUNMA VE KİLO KONTROLÜ İÇİN ÖNERİLER
Asla öğün atlamayın.
Az ve sık beslenmeyi alışkanlık haline getirin.

Günlük en az 8 bardak su için.
Havanın güzel olduğu günleri fırsat bilin ve yürüyüşlere çıkın. Soğuk ve yağışlı günlerde kapalı ortamda yapabileceğiniz aktiviteler belirleyin.
Gece atıştırmalarınızı kontrol altına alın.
Televizyon karşısında tüketilen abur cuburlardan uzak durun. Bir iki adet meyve, 8-10 adet fındık veya 2-3 ceviz içi akşam yemeğinden sonra yapabileceğiniz sağlıklı ara öğün seçenekleridir.
Her gün mutlaka sebze ve meyve tüketin.