Bugünkü
Takvim

, 'nın en çok gezilen mekânı

Yılda 15 milyon turistin ziyaret ettiği tarihî , 'da 1., dünyada ise en çok gezilen 10. turistik mekân oldu.

  • Kültür-Sanat
  • 27.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.09.2011 15:08
ABONE OL
Kapalıçarşı, Avrupa'nın en çok gezilen mekânı
Listenin ilk sırasını 39 milyon 200 bin ziyaretçi ile New York'taki Times Meydanı, ikinci sırayı da 38 milyon ile yine New York'taki Central Park aldı. "Dünyanın en çok gezilen 50 turist mekânı" listesinde Eyfel Kulesi 6 milyon 700 bin ziyaretçi ile 35. olabildi.

ABD'nin saygın seyahat dergilerinden Travel and Leisure (Gezi ve Eğlence) dergisinde yayımlanan liste birçok değişkene göre tespit edildi. Tarihî ve kültürel alanlar, tabii parklar ve resmen kabul edilen yerlerin "turistik mekân" ilan edildiği araştırmada, tarihî mekânların hem kendilerinin hem de resmî makamların temin ettiği rakamlar dikkate alındı. Listede ilk 9 mekânın hepsi ABD'de bulunurken Amerikalı olmayan ilk yer . 15. yüzyılda yapılan tarihî çarşı, yılda 4 milyon ziyaretçi çeken piramitleri, Taç Mahal'i, British Museum'u ve 'nı geride bırakarak sürpriz yaptı. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Topkapı Sarayı, , Sultanahmet Camii, peribacaları, Efes Antik Kenti, Aspendos gibi mekânların ilk 50'de kendilerine yer bulamaması ise dikkat çekiyor. Turistlerin en çok rağbet ettiği ilk 50 mekânın 30'u ABD'de, 6'sı Fransa'da, 3'ü 'da, 2'şer tanesi İngiltere, Japonya, Çin ve Güney Kore'de, 1'er tanesi ise Türkiye, ve Meksika'da bulunuyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.