Bugünkü
Takvim

Sen de mi Einstein

’ın ırkçı ve yabancı düşmanı görüşlerini yazdığı seyahat günlükleri yayınlandı

Sen de mi Einstein
Dünyaca ünlü Alman fizikçi Einstein, 1922-23 yıllarında Orta Doğu ve Uzak Doğu'daki izlenimlerini yazdığı günlüklerde, ırkçı söylemler ortaya çıktı. Yazılarda Einstein'ın yabancılar hakkındaki olumsuz genellemeleri dikkat çekiyor.

SÜRÜ GİBİ ULUS
liler'i "Pis, kalın kafalı insanlar" olarak niteleyen Einstein, "başka ırkların yerini alsalardı yazık olurdu" ifadelerini kullanıyor. Çinli çocuklar için "ruhsuz ve duygusuz" tabirini kullanırken, Çin'den "tuhaf ve sürüye benzeyen bir ulus" diye bahsediyor. Einstein, yaşamının ileriki yıllarında ise 'nin insan hakları mücadelesinde rol oynamış, ırkçılığı da "beyazların hastalığı" olarak tanımlamıştı. 'nin yayınladığı metinlerde 'daki Port Said Limanı'ndan izlenimlerini kaleme alan Einstein, karşılaştığı bazı satıcılar için "Levantenlerin her tonu.... sanki cehennemden fışkırmışlar gibi" ifadelerini kullanmış. için yazdıkları ise şöyle: "Büyük bir kirlilik içinde yaşıyorlar, yerler pislik dolu, az şey yapıyor, az şeye ihtiyaç duyuyorlar. Hayatın basit ekonomik döngüsü işte..."


ABD'ye göç eden ünlü fizikçi, Naziler'in nükleer silah geliştirebileceği endişesi ile ABD'ye nükleer çalışmalara başlanması tavsiyesinde bulunmuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.