Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.06.2017 Gazete
ABONE OL

Koç’u soydular!

’nde görevli iki kadın, binlerce biletin gelirini çaldı. Olayın ortaya çıkması üzerine kovulan gişe çalışanı kadınlardan, tazminat da talep edildi

Koç’u soydular!
Rahmi Koç Müzesi'inde olayı yaşandı... Yetkililer, bilet satışlarında usulsüzlük yaptığı görünen iki kadın eski müze çalışanı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusu ile açılan davaya göre Demet Ç. ile Arife C., Haliç'teki Rahmi Koç Müzesi'nde bilet satış ve rezervasyon görevlisi olarak çalışıyorlardı. Müze yönetimi bilet satış işlemlerinde usulsüzlük yapıldığı şeklinde bir ihbar alınca iki çalışanın savunma vermeleri istendi.

BİR ÇALIŞAN ŞÜPHELENDİ
İlk başta Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı'na savunma vermekten kaçınan iki müze çalışanı, 5 Nisan 2017 tarihinde de görevlerinden istifa ettiklerini bildirdi. Müze yönetimi de iki çalışanının çıkışını verdi. Demet Ç. 24 Ekim 2014'te, Arife C.'de 1 Haziran 2009 tarihinde müzede gişe görevlisi olarak işe başlamıştı. İki gişe görevlisine bireysel ve grup halinde müzeye gelen ziyaretçilerden alınan giriş ücretleri için kullanılmak üzere günlük kullanım için 300 lira para veriliyordu. Gün sonu faaliyet bitiminde hazırlanan rapor eşliğinde elde edilen hasılat bedeli iki gişe görevlisinden alınıyordu. İki yıl önce Burçin A. adlı bir başka müze çalışanı, iki gişe görevlisinin yanında çalışmaya başladı. Burçin A., iki gişe görevlisinin kasanın altında özel eşyalarını koymak için kullandıkları alanda zarf içinde para muhafaza edildiğini fark etti. Burçin A., iki gişe görevlisine bu parayı sordu, 'müzeye ait avans' cevabını aldı. Müze yönetimi tarafından 300 lira olarak günlük kullanıma verilen paraya nazaran zarftaki paranın çok fazla olması sebebiyle iki görevlinin verdiği cevaptan tatmin olmayan Burçin A., sonraki günlerde de zarftaki para fazlalığına tanık olmaya devam etti.

İKİSİ DE İSTİFA ETTİ AMA...
Şmdilik 5 bin lira tazminat isteyen müze yönetiminin dava dilekçesinde, "Olay ortaya çıkınca iki gişe görevlisi istifa etmiştir. Her iki davalının aynı yerde uzun süre görev yaptıkları dikkate alınırsa zararın ne kadar büyük olduğu ortadadır. Müzenin 2016 yılı ile olayın ortaya çıktığı 2017 yılı Nisan ayına kadar 60 bin lirayı aşan bir zararının olduğu açıktır" denildi.

2016'DAN İTİBAREN ÇALINMIŞ
İki müze çalışanının bu olayın ortaya çıkması üzerine müze içinde denetim mekanizmasının işletildiğini anlatan müzenin avukatı, ilginç açıklamalar yaptı: Araştırmada 13 günde 11 bin 629 bilet satıldığı, ancak müze yönetimine bildirilen rakamın 8 bin 911olduğu tespit edilmiştir. Sadece 13 gün içinde bilet satış gelirleri hesap edildiğinde iki davalının uhdesinde müzeye ait 12 bin 500 lira para tuttukları anlaşılmıştır. Müzenin 2016 ile olayın ortaya çıktığı 2017 Nisan ayına kadar 60 bin lirayı aşan bir zararının olduğu açıktır...

ALİ OKTAY