Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Komplo

Genelkurmay'ı karıştıran komplo iddiasından 'kendini ' çıktı. 2. Dairesi üyesi 'ın isimsiz ihbar mektuplarını kendisinin yazdığı anlaşıldı

Komplo yalan
Askeri Yargıtay 2. Dairesi üyesi Yasin Aslan'ın kendisine komplo kurulduğu, şantaj ve tehditle Yargıtay üyeliğinden çekilmeye zorlandığı iddiasıyla yaptığı başvuru Genelkurmay'ı karıştırdı. Aslan'ın yasadışı dinlendiği, isimsiz ve imzasız ihbar mektuplarıyla hakkında soruşturma açıldığı, kumpas kurularak görevini bırakmaya zorlandığı iddialarıyla yaptığı başvurunun ardından Genelkurmay soruşturma başlatırken yapılan soruşturmada ilginç tespitlerde bulunuldu. Genelkurmay Askeri Savcılığı'nca yürütülen soruşturmada Aslan'ın isimsiz ve imzasız mektuplarının bir kısmını kendisinin gönderdiği sonucuna varıldı.

İDDİALAR MECLİS'E TAŞINDI
2. Dairesi üyesi Kıdemli Albay 'ın iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Meclis Dilekçe Komisyonu ise Aslan'ın başvurusunu işleme alarak komplo iddialarını ve ne tür işlemler yapıldığını Milli Savunma Bakanlığı'na sordu. Milli Savunma Bakanlığı, soruşturma sonucunda, Genelkurmay Askeri savcılığının, Aslan'ın başvurularında dile getirdiği ihbar mektuplarının bir kısmının Aslan tarafından gönderildiği sonucuna varıldığını bildirdi. Aslan hakkındaki adli soruşturmanın da Askeri Yargıtay Genel Kurulu'nun görevlendirdiği Soruşturma Kurulu tarafından halen devam ettiği kaydedilen Bakanlık yanıtında, bu nedenle de dilekçelerde adı geçen Askeri Yargıtay Başkanı Ahmet Zeki Liman hakkındaki başvuruyla ilgili bu aşamada bir işlem yapılmadığı belirtildi.

Evrin GÜVENDİK