Bugünkü
Takvim

Sürpriz buluşma

Başkanı , dün Ankara'ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüşen Barzani IŞİD ile ilgili son istihbaratları getirdi, konsolosluk çalışanlarının durumunun iyi olduğunu da belirtti

ABONE OL
Sürpriz buluşma
Başkanı , Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Barzani, IŞİD tehdidi altındaki bölgenin son durumu başta olmak üzere Ankara'ya önemli bilgiler getirdi. Önce Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kabul ettiği Barzani'nin ikinci durağı Resmi Konut oldu. Çankaya Köşkü'ndeki basına kapalı kabulü yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu. Mesut Barzani ardından akşam iftar yemeğini Davutoğlu ile beraber yaparken diplomatik temaslarını da sürdürdü. Akşam saatlerinde Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen Barzani, sıcak günlerin yaşandığı Irak'taki son durum hakkında bilgiler aktardı.

IŞİD İLE İLGİLİ SON İSTİHBARATLAR
Edinilen bilgilere göre, Barzani'nin Ankara ziyaretinin öncelikli gündem maddesini IŞİD oluşturdu. Bölgedeki dengeleri alt üst eden IŞİD'in Bağdat yönüne doğru ilerleyişi ve Türkmen şehri Kerkük'e yönelik saldırıları hakkında, Gül ve Erdoğan'a birinci ağızdan bilgi aktarıldı. Türkmenler'in durumu ve Peşmerge ile IŞİD'in Türk sınırına yakın yaptığı çatışmalar konusunda gelişmeler aktarıldı. Barzani ayrıca Musul'da kaçırılan Türk konsolosluk çalışanlarının son durumu hakkında elindeki istihbarat bilgilerini Ankara ile paylaştı. Edinilen bilgiye göre Barzani, konsolosluk ekibinin durumunun iyi olduğunu belirtti.

BARZANİ'NİN BÖLÜNME İSTEĞİ
Mesut Barzani, kısa süre önce yaptığı açıklamalarda Kürdistan olarak Irak'ın kuzeyinde bağımsızlık ilan edebileceklerini dile getirmiş ve İsrail tarafından da destek bulmuştu. Ankara'nın ise Barzani'nin Irak'ın bütünlüğünü bozacak şekilde adım atmasına soğuk baktığı bilinirken, bölünme kararının bölge istikrarı açısından yol açabileceği riskler değerlendirildi.

IRAK PETROLÜNDEKİ SON DURUM
Gündemdeki bir diğer önemli konu da Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden Avrupa'ya pazarlanması oldu. Kısa süre önce Irak'ın kuzeyinden gelen petrol, Türkiye'ye ulaşmıştı. Petrolün sevkiyatıyla ilgili son durum masaya yatırılarak, bundan sonra atılacak adımlar görüşüldü. Ayrıca Irak'ta yapılan seçimler sonrası bir mutabakat hükümeti kurulması Türkiye tarafından önerilmişti. Son görüşmelerde Irak'taki Sünniler'i de kucaklayacak bir mutabakat hükümetinin kurulabilme ihtimali de detaylı şekilde ele alındı.

HEDEF KALICI ANLAŞMA
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dün Türkiye'ye gelen Kuzey Irak heyetinin Halkbank'ta biriken bakiyenin Kuzey Irak'a ait kısmının tahsilatı için geldiği yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirtti. Yıldız "Geçici olan hesapların kalıcı olan hesaplar haline getirilmesi ve yetkililerle beraber bu hesapların açılması için geldiler. Bunun (petrol sevkiyatına aracılık etmenin) sürdürülebilir bir iş olması için gayret ediyoruz..." diye konuştu.

kalan karakter 1000

BONZAİ BONZAİ

BAŞBAKANIMIZ BARZANİYİ TALABANİYİ ÇOK SEVİYO NİYE ACABA HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 15.07.2014 08:51
millişef millişef

Bu Barzani denen zat,ben askerdeyken tabura 5 adet jeep ile tabu komutanını ziyarete gelmişti peşmerge sıfatıyla,anlaşılan şuan ışid'den bayağı bir dertli,Ozaman tabur komutanımız adam yerine koyup dinlemeyip taburdan yollamıştı,hep aynı senaryolar var bunda,bu adamın samimiyetine güvenmiyorum.Ama başı sıkışmasa gelmezdi Türkiye'ye,bence bu yaşadıklarından ders almalı ve başbakanımızdan birşeyler öğrenmeli amerikanında kucağından inmelidir...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 15.07.2014 01:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.