Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.02.2011 Gazete
ABONE OL

Al'kola

'nın formülü açıklandı. İçinde alkol bulunan kolanın haram olup olmadığı tartışmanın fitilini ateşledi

Al'cola tepki
Dünyanın en popüler içeceği olan 'nın içinde ne olduğu yıllarca saklandı, türlü türlü efsanelere konu oldu içeriği. Coca- Cola'nın 125 yıllık sırrını ilk kez 1886 yılında kimyager John Pamberton buldu. Ancak önceki gün büyük sır açığa çıktı. Coca-Cola'nın içerisinde 226.4 gram alkol olduğu deşifre edildi.

HELAL Mİ HARAM MI
Hal böyle olunca, kola içmek helal mi haram mı tartışması alevlendi. Kimi uzmanlara göre kesinlikle içilmemesi gerekirken, kimileri ise daha uzlaşmacıydı. Hemen herkesin severek içtiği kolanın haram olup olmadığı yönünde görüşler de farklı çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde alkollü içeceklerle ilgili bölümünde tavrını net olarak gösterdi: "Zararlı maddeler kullanıldığında nefis tehlikeye atılmakta, nesil de maalesef manen ve maddeten bozulmaktadır. Yüce dinimiz alkollü içkiler gibi, diğer zararlı maddelerin de, kullanılmasını, imalâtını ve satışını da yasaklamıştır." Öte yandan Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ise yaptıkları incelemelerde tüm gazozlarda da alkol tespit ettiklerini söyledi. Kaya, "1 litre gazozda 1.4 gram alkol var" dedi. Bu arada Coca- Cola ise açıklanan formülün sahte olduğunu belirtti.

SARHOŞ ETMEZ Kİ...
CÜPPELİ AHMET HOCA:

Kola içmeye haram diyemeyiz. Birşeyin içindeki alkolün fazlası insana sarhoş ediyorsa bunun azı da haramdır. Kolanın içindeki alkol ne kadar çok içilirse içilsin sarhoş etmeyeceği için haram diyemeyiz.

SAKINCASI YOK...
PROF. DR. M. SAİM YEPREM:
İçeceklerde kosantre aromayı azaltmak için alkol kullanılıyor. Az miktarda kullanılan alkol, o içeceği alkollü içicek yapmaz. Kola alkollü içecekler grubuna dahil değil. Eğer öyle olsaydı devlet alkollü içecekler grubuna dahil ederdi. Kola içilebilir.

İÇİLMEMESİ GEREK
ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DR. :
Alkollü içecekler İslam dininde yasaklanmıştır. İslam'a göre sarhoşluk veren herşey yasaklanmıştır. Alkolün azı da çoğu da haramdır. İçilmemesi gerekir.

kalan karakter 1000

isimsiz isimsiz

Daha iyi günlerimiz insanlar şaşırınca birşeyleri ile oynar derlerdide inanmazdım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.02.2011 13:40
Misafir Misafir

Kolanın içindeki alkole ilave olarak kafein de bulunması alışkanlık yapması nedeniyle sakıncalı. sonuçta faydası olmayan tartışmalı bir içecek yerine vücuda yararları olan meyve suları veya süt ve ayran içmek daha dogru. okul kantinlerinde kola satışı kesinlikle yasaklanmalı. çocuklarımızın süt, ayran ve meyve suyu içmeleri teşvik edilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 17.02.2011 14:57
emre öztürk emre öztürk

sevgili arkadaşlar cola nın içinde alkol yokki gazlı asitli içecek.hem Ahmet hocanın yorumunda colada ki alkol diye bir tabir var böyle bi yorum yaptığına inanmıyorum colanın içinde alkol olsa haram olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 17.02.2011 08:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.