Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.02.2018 Gazete
ABONE OL

Başkanların oteline Çin el koydu!

Çin devleti 310 milyar dolarlık Anbang’a el koydu, New York’taki otelin de sahibi oldu.

Çin sigortacılık sektörü düzenleme kurumu yaptığı yazılı açıklamada Anbang'ın yasa ve düzenlemeleri ihlal ettiğini ve "şirketin borç ödeme gücünün ciddi şekilde tehlikeye girebileceğini" belirtti. Açıklamada ayrıntı yer almadı. Kurum, ayrıca Anbang'ın ana hissedarlarından yönetim kurulu başkanı Wu Xiaohui'nin mali suçlar nedeniyle yargılandığını belirtti. Yurtdışında yaptığı satın almalarla bilenen ve 30 milyar dolara yakın tutarda şirket ve gayrimenkul satın alan Anbang'ın yöneticisi Wu Haziran ayında tutuklanmıştı. Bir yıl süreyle el konulan şirket Global Fortune 500 listesinde 139. sırada bulunuyor. Aktiflerinin büyüklüğü ise 310 milyar doları buluyor.


En az 1 sene sürecek el koyma nedeniyle dünyaca ünlü Waldorf Astoria oteli de Pekin yönetiminde geçmiş oldu. New York'ta dönemin en büyük emlak baronu olan Alman asıllı Astor ailesi tarafından köylerinin isminden esinlenerek 5. caddede iki otel kurmuştu. Bir koridorla bağlanan iki otel Waldorf = Astoria olarak anılmış ve her odada zamanın şartlarının ötesinde olan telefon bulunması, sıcak su verilebilmesiyle soyluların, kraliyet ailelerinin ve milyonerlerin vazgeçilmezi haline dönüştü.

Irina Shayk ve Jennifer Lawrence gibi ünlüler otelin müdavimi. Geçmişte Başkan Reagan da bu otelde kalmıştı

47 katı var, 1931'de açıldı

Oteller 1929 yılında Empire State Binası için satıldı ve mevcut 47 katlı otel 1931 yılında açıldı. Bir dönem dünyanın en uzun oteli unvanına sahip Waldorf - Astoria New York, siyasi simalara da ev sahipliği yapıyor.

BM binasına yakın olması nedeniyle pek çok toplantının merkezi olan otel 2015 yılına dek ABD başkanlarını da New York şehri ziyaretlerinde 42. katta ağırlıyordu.