;

Uçağı kaçırana 2 bin 400 lira

Yolcu haklarıyla ilgili yönetmelik hazırlandı. Uçuş iptallerinde yolculara 100 euro ile 600 euro arasında verilecek. Ödemeler, Türk Lirası olarak yapılacak

Uçağı kaçırana 2 bin 400 lira
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, 'Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik' taslağı hazırladı. Yolcular, uçuşları iptal olursa veya uçağa kabul edilmemeleri halinde iç hatlar için 100 euro, dış hat uçuşlarında ise mesafeye göre 200 eurodan 600 euroya kadar TL cinsinden alabiliyor.

SAATE GÖRE PARA
Yeni taslakta yolcu hakları daha kapsamlı olurken tazminat rakamları da güncellendi. Hazırlanan taslağa göre havayolu şirketi, hareket saatinden itibaren iç hatlarda üç saat veya daha fazla sürede yolcuları son varış noktasına ulaştıramadığı takdirde 50 euro tazminat ödeyecek. Dış hat uçuşlarında ise yolculara, bin 500 kilometre veya daha kısa tüm uçuşlar için üç saat ve daha fazla sürede ulaştırılamaması halinde 125 euronun TL karşılığı ödenecek. 1500 ile 3 bin 500 kilometre arası uçuşlar için beş saat veya daha fazla sürede ulaştıramaması durumunda da 200 euro tazminat hakkı verilecek. 3 bin 500 kilometreden daha uzun uçuşlar için uçuş saatinin iki katından daha fazla sürede yolcular son varış noktasına ulaştırılmadığı takdirde ise 300 euro'nun TL karşılığı tazminat verilecek. Yolcular belirtilen sürelerin sonunda uçmaktan vazgeçerse tazminat tutarları ile birlikte bilet ücretini de iade alabilecek. Yolcular, planlanan hareket zamanından en az iki hafta öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri takdirde de tazminat alabilecek.
Etiketler: ,
  • 30 Temmuz 2017, Pazar

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.