Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 31.03.2017 Gazete
ABONE OL

Kırmızı kart!

Müşterisinin kart iptali, limit azaltma taleplerini yerine getirmemek için bin dereden su getiren bankalara, fren geldi. Bankalar 7 günde talebi gerçekleştirmek zorunda olacak

Kırmızı kart!
Tüketici şikayetlerinde ilk sırada yer alan bankalar, binbir türlü uygulamaları ile müşterileri bezdiriyor. Vatandaşlar özellikle kredi kartları ile ilgili sorun yaşıyor. Bankalar, müşterinin iptali, limit azaltımı gibi taleplerini yerine getirmemek için işi yokuşa sürüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da bu şikayetleri dikkate alarak yeni düzenlemelere imza atıyor.

BELGE VERİLECEK
Kurum tarafından hazırlanan ve resmi internet sitesinden duyurulan taslağa göre; artık bankalar, müşterinin kullanılabilir kart limitinin azaltılmasına, kartın iptal edilmesine ve sözleşmenin feshine ilişkin yaptığı talebi en geç 7 gün içinde yerine getirmek zorunda olacak. Böylece bankalar işi yokuşa süremeyecek, türlü bahanelerle müşteriyi oyalayamayacak. Banka, müşterinin talebini bir hafta içerisinde hayata geçirecek. Süre sınırına uymayan banka, cezayla karşılaşacak. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı'nda ayrıca, "Şubeler kanalıyla yapılan kullanılabilir kart limitinin azaltılmasına veya kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan limit azaltma ya da iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesi zorunludur" denildi.

SIKINTI SONA ERECEK
Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Bülent Deniz, bankaların tüketicilerden gelen tüm talepleri karşılamakla yükümlü olduğunu belirterek, "Uygulamada özellikle kredi kartı iptalleri ile ilgili tüketicinin sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Bankalar bu talepleri sümen altı ederek, tüketicinin talebini yerine getirmiyor. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor" dedi. BDDK'nın taslağını olumlu bulduğunu anlatan Bülent Deniz, bir sonraki adımın müşteri hizmetlerinden yapılan iptal, limit azaltımı taleplerinin de karşılanması olmasını temenni ettiğini söyledi.

kalan karakter 1000

BURAK BURAK

SÜPER HABER, BU VATANDAŞ İÇİN ÇOK İYİ OLACAK.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 31.03.2017 09:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.