Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.11.2015 Gazete
ABONE OL

Herkese

Ülkemizde az sayıda ın alabildiği kıdem ı sorununun çözümü için kollar sıvandı. Herkes tazminata kavuşacak. İşten atılan personele de parası ödenecek...

Herkese tazminat
Hükümet, kıdem ı sorununun çözümünü öncelikleri arasına aldı. Çalışan herkesin kıdem tazminatı alması hedefleniyor. Hükümet programındaki öncelikler arasında Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması da yer alıyor. Kıdem tazminatı sorununun çözümü için çalışma yapılacağı, AK Parti'nin seçim beyannamesinde de yer aldı. Beyannamede, "Kıdem tazminatı sistemi için sosyal taraflarla istişare içinde gerekli düzenlemeleri yapacağız" denildi.

UZLAŞMA ARANACAK

İşçi ve işveren kesimleriyle mutabakat sağlanması halinde, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi getirilecek. Sistemin şöyle olması bekleniyor:

* Her için bir bireysel hesap açılacak. Bu hesaba her ay işveren tarafından kıdem tazminatı ödeneği yatırılacak.

* Bu paranın hangi fonlarda değerlendirileceğine çalışan kendisi karar verecek. Ama çalışan bir tercihte bulunmazsa, hesabında biriken paranın asgari yüzde 40'ı kamu borçlanma araçları veya kira sertifikalarını içeren bir fonda değerlendirilecek.

* Çalışan istediği zaman işveren tarafından kendi hesabına aktarılan kaynağı ve nemalanma durumunu görebilecek.

* İşten ayrılma veya iş değiştirme durumunda aynı hesap üzerinden çalışanın kıdem tazminatı hakkı devam edecek.

* 1 gün bile çalışanın kıdem tazminatı hakkı olacak. Sadece işten çıkartılanlar değil, istifa edenler de kıdem tazminatı alabilecek.

* Patron iflas etse de çalışan kıdem tazminatını alacak.

* Biriken parayı belli bir süre boyunca çekemeyecek. Bazı hallerde erken çekme imkanı tanınacak.

HAK KAYBI OLMAYACAK
Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması nedeniyle mevcut çalışanların hak kaybı olmayacak. Bu kişiler isterlerse mevcut sistemde kalacak. Çalışan ile işverenin uzlaşması durumunda ise yeni sisteme geçiş mümkün olabilecek.


kalan karakter 1000

Bahattin Bahattin

Emeklilikte yaşa takılanlar da yasal emeklilik haklarını geri istiyor.Bir düzenleme bekliyoruz.En az 2 yıl geri çekilebilir...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 21.11.2015 12:48
umt umt

Kıdem tazminatı fonu kurularak, İş Mahkemelerin yükü azalacaktır.Ayrıca haksız rekabetin de ortadan kalkacağı aşikardır.Fon sisteminin biran önce devreye girmesi gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır4
cevapla 21.11.2015 08:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.