Bugünkü
Takvim

ye ayda bin lira

Doğumdan sonra işe dönen annelere müjde. Çocukları 3 yaşına gelene kadar, ayda bin lira yapılacak. Sistemden 0-2 yaş arasında çocuğu olan tüm ler yararlanabilecek

Çalışan anneye ayda bin lira
Hükümet, 3 çocuğu özendirmek için yeni düzenlemeler yaparken, önemli bir adım daha atıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni yılda yaşama geçireceği '5 bin anneye 5 bin bakıcı' projesinin ayrıntıları netleşti. 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' kapsamında, çocukları 3 yaşını tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara yaklaşık bin lira yardım yapılacak. Uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler, çocuğuna bakacak kişiyi kendisi bulacak. nin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek.

BAŞKAN AÇIKLADI

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, çocukları 36'ncı ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara bin lira civarında yardım yapılacağını söyledi. İlhan, proje ile amaçlarının kadınların işgücü piyasasında daha çok yer almalarını sağlamak ve destek vermek olduğunu belirtti. Kadınlara sağlanacak desteğin maddi bir teşvik olacağını ifade eden İlhan, "Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli. Çalışan kadının yakınlarından birisi de sigortalı olup çocuğa bakabilir" şeklinde konuştu.

Maliye'nin ardından SGK da, yapılandırma süresini uzattı. Yapılandırma kapsamında gelen yoğun başvurular dikkate alınarak prim alacakları için süre 1 Şubat 2015'e uzatıldı. Yapılandırma başvuruları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde sıkıntı yaşanırken; SGK, Türkiye'nin en büyük veri merkezi için hummalı bir çalışma yürütüyor. Böylece, günde 1.5 milyon işlemin yürütüldüğü MEDULA sisteminde zaman zaman yaşanan sorunlar da son bulacak.

ANNELER EVDEN ÇIKACAK

TÜİK verilerine göre, 2013 yılında kadınların istihdam oranı yüzde 27.1 düzeyinde bulunuyor. İşgücüne dahil olmayan yaklaşık 20 bin kadının yüzde 59'u, ev işleriyle meşgul olmaları sebebiyle istihdamda yer almıyor. İş ve aile yaşamı uyumlaştırma programları hayata geçirilmeye devam edecek. Kadınların işgücüne katılımının bu yıla göre 1.3 puan artarak yüzde 32.7'ye çıkması bekleniyor.

HAZAL ATEŞ

kalan karakter 1000

ömer koç ömer koç

tek maaşlı hanımı evde olan çocuğuna bakmak zorunda olanın suçu ne. işe girememek mi? pes yani

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.12.2014 23:42
ken ken

annelere bakım ücreti verilecek olması gercekten güzel ama unutulan birşey var ulkedeki 9,5 milyon emekli yılardır aldıkları maaşla hem analarına hem cocuklara bakıcılık yaparken emekli maaşları neden iyileşme olmadı bence bunun altında hoşa gitmeyecek bir rant kapısı aralamak için atımış adımların vardır haydi hayırlısı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.12.2014 22:35
ayşe ayşe

çok yanlış bir uygulama olur. çocuk anne ile büyümesi daha iyi olur. ya anne anne yada baba anne bakar onlara da 250-300 lira verilse yeter. uçuk vaad gereksiz. yada anne yarım gün çalışır maaşında yarısına razı olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.12.2014 09:46
Çalısan Çalısan

Bir iş yapacaksanız çalışmayana verin. Eşi çalışmayana bir şey yok, çalışana ayda 1000 TL. Bu projeyi sunanlar ya kendi eşine destek arıyor yada psikolojik sorunu var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.12.2014 08:43
seval seval

allah rabbim bugün mübarek cuma ya sabır ya sabır biz kaç yıldır çalışıyoruz 23 yıl koskoca 23 yıl artık emekli edin kadınlığımızı anneliğimizi bilelim bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu millete el avuç açtığımız yeter emekli edin bütçe yok peki bunlar hangi bütçeden çıkıyor allah aşkına vicdan ya vicdan

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 05.12.2014 08:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.