Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.07.2014 Gazete
ABONE OL

Bağ-Kur'luya sağlık hizmeti

, prim larını yapılandıracak. rahat nefes alacak, borcu yüzünden ulaşamadığı halde faiziyle ücretini ödediği sağlık hizmetine de kavuşacak

Çalışan rahat nefes alacak!
Torba tasarı vatandaşın devlete olan larını yapılandırırken, ticaretin de önünü açacak. Birçok işveren ve küçük , prim borçlarından kurtularak rahat nefes alacak ve işine odaklanacak. Yapılandırmadan yararlanacak olan Bağ-Kurlular, yani çoğunluğu esnaf olan vatandaşlar, borçlu oldukları için sağlık hizmetlerinden de yararlanamıyor. Bu yüzden tasarı ile bu borçluların hastanelerde sosyal güvenlik şemsiyesi ile tedavi olmalarının da önü açılacak. Bağ- Kur'a 60 gün ve fazla borcu olan bir esnaf hastaneye gidemiyor. Yapılandırma ile borcunun faizini sildirip taksitlere böldürdüğünde, ilk taksit ödendikten sonra esnaf ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri için hastane hizmeti de açılmış olacak. 30 Nisan 2014 tarihine kadar olan borçlar yapılandırılabiliyor. Sonrasındaki cari ödemelerde de yine 60 gün borcunun bulunmaması gerekiyor.

36 AY VADE OLACAK
Yasa çıktıktan sonra Bağ-Kur borcu olanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak yapılandırmadan yararlanabilecek. Borçların faizleri silinip, ana paraya enflasyon oranında ekleme yapıldıktan sonra taksit imkanı sunulacak. Taksitler 6 aydan başlayıp, 18 aya kadar çıkacak. Ödemeler iki ayda bir yapılacağı için de vade 36 ay olabilecek.

ESNAFIN BORCU DONDURULUYOR
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmelerine katılan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, esnaflıktan ayrılanların borçlarının ve hizmet sürelerinin dondurulması gerektiğini belirterek, "Vatandaşlara sağlıktan yararlanma imkânı sağlanmalı, bunu Genel Kurul aşamasında değerlendirelim" dedi. Bakan Çelik, 1 milyon 330 bin civarında esnafın ne kadarının esnaflıktan ayrıldığına ilişkin net bir rakam olmadığını kaydederek, "Bu konuda arkadaşlarımız çalışıyor " şeklinde konuştu.

YARIN: Annelere erken emeklilik


kalan karakter 1000

havva havva

şimdi de genel kurul da bağkur affı görüşülecek diye oyalıyorlar.alt komisyonda,üst komisyonda neden tasarıya konulmadı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.07.2014 02:12
EMEKLİ EMEKLİ

ÇOCUK BORCLANMA HAKKI EV HANIMLARINADA VERİLSİN

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.07.2014 17:51
esnaff esnaff

lütfen bağkur affını gündeme getirin kaç aydır umutla bekliyoruz affı

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.07.2014 16:43
emekli emekli

önce emeklileri uyuttunuz şimdi çalışanlaramı sıra geldi allah bunların hesabını birgün size soracak

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 11.07.2014 09:26
bakkal bakkal

bakanımız faruk celik aslında calışan esnafında zor durumda olduğunu biliyor ve soruyoyorum sayın bakana 50000 tl borc var 12 ay ve üstü borclarda silinecekti devam eden esnafların şimdi soruyorum kıt kanaat gecinen biz küçük esnaflar faydalanamadğımız sağlık hizmetini neden ödeyelim ayrıca borcu yapılandırmakta tam bir komedi esnafın yüzde 95 ödeyemez gazetenizden ve faruk celik bakanımızdan daha önce gündeme getirtiği 12 ay üstü borc silmeyi genel kurula getirsin hastane yolunu unuttuk sayın bakanın bu konuda duyarlı olduğunu düşünüyorum torba yasa bu konu eklenmeli 60 günlük sürede 180 güne cıkarılmalı bu borclarımız silinsinki biz ancak aydan aya bundan sonraki primlerimizi ödeyelim yoksa bir yandan yapılandırma bir yandan primi kimse ödeyemez saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 11.07.2014 02:11
alperen alperen

iyide o zamanda kimse ödemesin nolacak nasıl olsa af olacak yahu ALLAH aşkına hiçmi bi şey kazanmıyorsunuz siz pirimi ödeyecek kadar

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 11.07.2014 15:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.