Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.05.2013 Gazete
ABONE OL

Ucuzluk e uğramıyor

Yazın erken gelişiyle bolluğu yaşanırken fiyatlarda hallerde bir anda yarıya indi. Ancak ler bunu vatandaşa yansıtmadı. Meyve sebze 3 katına satılıyor

Ucuzluk markete uğramıyor
Sıcakların gelmesi tarlaları mahsul bereketine boğdu. Ürün bolluğu ve erken hasatlar üreticinin nı düşürürken indirim vatandaşa yansımadı. Mevsim ürünlerinde bile hal fiyatı ile fiyatı arasında 3 kata kadar fark oluşuyor. Ayrıca maliyetine üretim yapıp kazançsız satan çiftçi de bu durumdan şikayetçi. Finike Ziraat Odası Başkanı , "Çiftçi yazlıkta zararına satıyor. İhracat olmayınca para kazanılamıyor. Fiyatlar çok düşük." dedi. Domatesin halde 40-60 kuruş arasında fiyata indiğini, domatesin fide parasını bile geri kazandıramadığını kaydeden Sarıçobanoğlu, "Mayıs başında 2.5 lira olan domates, 20 gün içinde 40 ile 50 kuruşa indi. Sivri biber 50 kuruştan alıcı buluyor. Dolmalık biber ise 1.2 liradan 70 kuruşa düştü. Salatalık da yarı yarıya düşerek 75 kuruşa indi" dedi.

TÜKETİCİ GÖREMEDİ
Tarlada ve hallerdeki bu kuruşlarla ifade edilen fiyatlar ise vatandaş için hala hayal. Çünkü marketler yüzde 300'ü bulan fark koyarak fiyatları 3'e katlıyor. 40 kuruşluk domates 3.5 liraya kadar çıkıyor.

'ÜRETİCİ PAZARLARI KURULSUN'
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Antalya Hali'nden çıkan bir sera ürününün süpermarket rafına konulduğunda yüzde 300-600 arasında fiyat farkıyla satıldığını belirterek, "Türkiye'nin meyvesebze üretiminde bir sorun yok. Bu kadar bolluk olan bir ülkede fiyatlar gerçekçi değil. Bunun çaresi, kent merkezlerinde üretici birlikleri aracılığıyla kurulacak üretici pazarlarıdır" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.