;

nı geri alın

Kredi kullananlar dikkat! parasını geri almak mümkün. Yargıya başvuranlar, Yargıtay'ın emsal kararı doğrultusunda davayı kazanıyor

Dosya masrafını geri alın
, faiz dışında ödedikleri ', kredi kullandırma ücreti, hizmet bedeli, ekspertiz ücreti' adı altındaki paraları yargıya başvurmaları halinde geri alabiliyor. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin 27 Haziran 2011'de verdiği ve emsal oluşturan karar doğrultusunda İstanbul Bakırköy Tüketici Mahkemesi'ne başvuran bir tüketici, açtığı davayı kazandı.

FAİZİYLE BİRLİKTE
Ayşegül Dörttepe, bir bankadan 75 bin lira konut kredisi çekti. Banka, krediye uyguladığı yasal faizin haricinde, 'dosya masrafı, kredi kullandırma ücreti, hizmet bedeli, ekspertiz ücreti' gibi adlar altında 2 bin 293 lira ücret aldı. Yargıtay'ın verdiği emsal karardan haberdar olan Dörttepe, Bakırköy Tüketici Mahkemesi'ne usulsüz kesilen yasal olmayan kesintinin geri ödenmesi talebiyle dava açtı. Mahkeme dosyayı bilirkişiye havale etti. Bilirkişi, bankanın 2 bin 25 lirayı usulsüz olarak kestiğini rapor etti. Raporunu Yargıtay'ın emsal kararına ve 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a dayandıran bilirkişi, bankanın bu parayı faiziyle birlikte müşterisine ödemesi gerektiğini belirtti. Mahkeme, bankanın, Dörttepe'den dosya masrafı adı altında aldığı 2 bin 25 lirayı dava tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte geri ödemesine karar verdi.

YASAYA AYKIRI
Bankaların aldığı 'dosya masrafı' adı altındaki kesintiler, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a ters düşüyor. 6'ncı maddede şu ifade yer alıyor: "Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır."

Osman ASİLTÜRK
  • 04 Mart 2013, Pazartesi

kalan karakter 1000

mehmet yolcu mehmet yolcu

annem 2011 de kredi cekti bu kredide ne oldugunu anneme söylemediler 37 tl cekti ama 35 tl verdiler bunun2 tl dosya masrafı diye söylemediler ne yapmam gerekirki bu dosya masrafını alayım saygılar 5383939714

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 25.03.2013 16:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.