Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.05.2012 Gazete

Yurt dışında çalışırsanız nız kesilir

Yurt dışında çalışırsanız emekli maaşınız kesilir
Yıllarca yurt dışında çalıştım ve Türkiye'de yurt dışı borçlanması yaparak emekli oldum. Halen mı almaktayım. Fakat mesleğimden dolayı Almanya'da halen benim sanatımdan yararlanmak isteyen ve bana iş teklifi yapan firmalar var. İyi de para veriyorlar. Onlarla anlaşıp çalışırsam Türkiye'den aldığım emekli maaşım kesilir mi? Adnan
Adnan Bey, Sosyal Güvenlik sözleşmesi yapılıp yapıldığına bakılmaksızın herhangi bir ülkede çalışması, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almaya başlaması halinde yurt dışı borçlanması yapıp emekli olanların maaşı kesilmektedir. Bu nedenle eğer sizde çalışmaya başlarsanız emekli maaşınız kesilir.

Ali Bey, bir yakınım için yazıyorum. Kendisi eşinden boşanacak. Anne ve babası çok önceden vefat etti. Vefat ettiklerinde ikiside emekliydi. Boşanma davası tamamlanınca yani eşinden ayrılınca SGK'ya maaş için talep vermesi halinde hangi aylık bağlanır? Ana ve babasının iki aylığını alma şansı var mı? Son çıkan kanunlar herkesin kafasını karıştırdı. Bu konuda bilgi verirseniz seviniriz. Recep ALKAN
Sayın Alkan, ana ve babasından ayrı ayrı aylığa hak kazanan çocuklara yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın ise yarısı bağlanmaktadır. Talep verildikten sonra yapılacak inceleme sonucunda belirttiğim kriterlerde aylık bağlanır.

1993 Temmuz ayında işyeri kaydım var. Geçmişe dönük Bağ-Kur veya SSK kaydım yok. Şimdi müracaat etsem hangi tarihten başlar. Benim oda kaydım ve Maliye kaydım var. Kuruluşumuz limited sirket. Yardımcı olursanız sevinirim veya nasıl bir yol izlemem gerekiyor? 5...804827 Nolu SMS:
Sayın Okurum, 01 Ekim 2008 tarihinden önce ticari kayıtlarınızdan dolayı Bağ-Kur'a herhangi bir giriş yapılmadıysa geçmişe dönük hizmet alamazsınız. Belirttiğiniz tarihten bugüne ticari faaliyetiniz devam ediyorsa girişiniz 01 Ekim 2008 tarihinden başlar. İlerde siz müracaat etmeden de Kurum ticari faaliyetinizi tespit ederse yine başlangıç 01 Ekim 2008 tarihinden başlar. Bu da size hatırı sayılır bir borç yükler. Keşke geçen yıl çıkartılan af kapsamından önce bu işlemi yaptırsaydınız. En azından faiz indirimi ve taksit imkanından faydalanabilirdiniz.

20 hanelik bir apartmanda yöneticiyim. Bir kapıcı ile haftanın 3 günü olmak üzere kapıcı sözleşmesi imzalamak istiyoruz. Yani 'partime' çalıştıracağız. Bunun sigortasını da 12 gün olarak yatıracağız. Sormak istediğim, bu kapıcıya kapıcı dairesi vermek zorunda mıyız? Sözleşmeyi 2 yılllık yapmak istiyoruz. Yarın kapıcı ile hukuki sorun yaşamak istemiyoruz. Hüseyin YILMAZ
Konut kapıcıları yönetmeliğine göre kapıcılara konut vermek zorunlu değildir. Kapıcılarla ileride hukuki sorunlar yaşamak istemiyorsanız, Kanun ve yönetmeliğin öngördüğü kurallara uymalısınız. Uymazsanız sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu durumda kapıcı çalıştırmayacaksınız. Eğer hizmete ihtiyacınız varsa bu tür hizmetleri veren firmalardan hizmet satın alma yoluna gidebilirsiniz. Firmanın elemanı yapacağınız sözleşme karşılığında apartmana hizmette bulunacak sizde bunun karşılığında ücretini fatura karşılığında firmaya ödeyeceksiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
01.06.1964 doğumluyum. Bağ-Kur giriş 20.07.1988 ve kesintisiz devam ediyorum. Ne zaman emekli olacağım? 5...910695 Nolu SMS:
Vermiş olduğunuz bilgilere göre Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 51 yaşa tabisiniz. 2,5 aylık askerlik öderseniz 50 yaşa tabi olursunuz. Bu durumda 50 yaşınızın dolacağı 01.06.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

10.06.1969 doğum tarihim, 11.11.1985 sigorta giriş tarihim pirimim 6000 iş gününü geçti ne zaman emekli olurum? Nedim CANİPEK
SSK girişinize göre 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl ve prim gün şartınız tamamlanmış ancak 49 yaşınız 2018 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih 01.06.2018 tarihi olacaktır.

kalan karakter 1000

zeki arabacı zeki arabacı

2007 senesinde ssgk 6000 pirim ile emekli haakımı kazandım maaş almak için yaşımı beklerken çalışmaya devam ettigim şirketimin kıbrıstaki şirketinde çalışmaya başladım kıbrıs kanunlarına görede buradada kıbrıs sigortası ile çalışmaya devam ediyorum 2014 senesindede yaşımdan dolayı türkiyeden yaşımdan dolayı emekli olarak maaş almaya başladım başladım emekli maaşım kesilirmi ayrıca bu ülkedede emekli olabilirmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.05.2015 20:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.