Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.05.2012 Gazete

Komşu kapıyı açtı

Krizdeki Yunanistan umudunu Türk turiste bağladı. 5 Yunan adasına, 15 günü geçmeyen ziyaretler için, vize kapıda verilecek

Komşu kapıyı açtı
Ağır ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, gözünü e çevirdi. Ege'deki na Türk turistleri daha çok çekmek isteyen Yunanistan, çözümü vize kolaylığında buldu. Yunan makamları, sürpriz bir adım atarak, Midilli, Sakız, Sisam, Rodos ve Kos'a Türkiye'den yapılan ve 15 günü geçmeyen ziyaretlerde limanda vize uygulaması başlatma kararı aldı. Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanlığı'nca alınan karar doğrultusunda, Türkiye'den ziyaretçilerin Yunan konsolosluklarından vize almadan söz konusu adaları ziyaret edebileceği kaydedildi. Ön çalışmaları başlayan pilot programın 5 Yunan adasını kapsayacağı aktarılırken, bu adaların Midilli, Sakız, Sisam, Rodos ve Kos olacağı belirtiliyor. Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, bu gelişmenin müjdesini Twitter'dan verdi. Uras, "Şimdilik 5-6 ada ile sınırlı olacak. Başarılı olursa genişleyeceğini ümit ediyorum" yazdı. Yeni vize uygulamasının, Yunan adalarını ziyaret eden Türk vatandaşlarının sayısını önemli ölçüde artıracağı ve ekonomik krizin etkisinin bir nebze olsun hafifletileceği ifade ediliyor. Vatandaşlar ise sadece adalara değil tüm Yunanistan'a vizesiz gidilmesini istiyor.

SON VİZESİZ
Hırvatistan'ın önümüzdeki yıl AB'ye girecek olması, vizesiz Dubrovnik tatili fırsatını bitirecek. Dubrovnik'e vizesiz girme avantajını değerlendirmek isteyen yerli turist, seyahat acentalarına akın ediyor. Jolly Tur Yurt Dışı Turizm Müdürü , Dubrovnik'in gördüğü büyük talepte, deniz-kum tatiliyle tarihe dokunuşun bir arada oluşunun, ve uygun fiyatların etkili olduğunu belirtti.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.