Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.09.2011 Gazete
ABONE OL

Sözleşmeliye müjde

işten atılma durumunda sözleşmeli ile kadrolu ayrımını kaldırdı. Artık sözleşmeli memurlar da kolayca işten atılamayacak

Sözleşmeliye müjde
Sözleşmeli memurlar dikkat! , sözleşmeli memurun mazeret bildirmeden kesintisiz 3 gün veya bir yılda toplam 10 gün işe gelmemesini, işten çıkarılma sebebi sayan düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Alınan karar böylece sözleşmeli ile kadrolu memur arasındaki farkı kaldırırken sözleşmeliler aleyhine olan haksızlığı da gidermiş oldu.

10 GÜN SÜRE 20 GÜN OLDU
Danıştay 12'nci Dairesi'nin 'oy çokluğuyla' verdiği kararda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre memurların, 'mazeretsiz olarak görevi 10 gün kesintisiz olarak terk etmeleri veya bir yılda toplam 20 gün göreve gelmemeleri halinde işten çıkarıldıkları' hatırlatıldı. Kararda, sözleşmeli memurlar için bu sürenin, 'kesintisiz 3 gün veya bir yılda toplam 10 gün olmasını' içeren düzenlemenin yasadan daha ağır koşullar getirmesi nedeniyle üst hukuk normlarına aykırı olduğu sonucuna varıldığı vurgulandı. Kararda, söz konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

HAKSIZLIKLAR GİDERİLDİ
Mahkemenin verdiği kararı değerlendiren Genel Başkanı , 'sözleşmeli memurun kesintisiz 3 gün veya toplamda 10 gün işe gelmemesi durumunda işten çıkarılmasını öngören düzenlemenin', 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na aykırı olduğunu ve sözleşmeli memurun işten çıkarılmasını kolaylaştırdığını savunarak, "Danıştay'ın verdiği bu kararla bir ayrımcılık, haksızlık son bulmuş oldu. Biz kamuda tek istihdam modeli olarak kadrolu istihdamı istiyoruz" dedi. Daha öncede birçok konuda da kadrolulardan farklı olan uygulamalar kaldırılarak sözleşmeliler rahatlatılmıştı.

'KADRO İMKANI İSTİYORUZ'
Türk Sağlık-Sen, 31 Aralık 2010'da yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına Dair Esaslar'da yer alan bazı hükümlerle ilgili mahkemeye başvurmuştu. Danıştay'ın verdiği bu kararın, sevindirici olduğunu ifade eden Türk sağlık-Sen Başkanı Önder Kahveci, tüm sözleşmelileri kadroya almasını istedi.