;

Kredi al, emekli ol borcu maaşın ödesin

ndan dolayı emekli olamayan 310 bin 'luya iyi haber var! yüzde 0.79 faizle kredi verecek. 60 aylık taksitler emekli maaşından kesilecek

Kredi al, emekli ol borcu maaşın ödesin
Yaşları geldiği halde prim borçlarından dolayı emekli olamayan Bağ-Kur'lular emeklilik imkanına kavuşuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu () ile Ziraat Bankası arasında kredi işbirliği anlaşması imzalandı.
Protokole göre; prim affından yararlanarak emekli olmak isteyenler, 60 aya kadar vade ile kredi kullanabilecek. Masrafsız kredinin aylık faiz oranı da yüzde 0.79 olacak.

HEMEN MAAŞ BAĞLANIYOR
Bu kişiler, kredi kullanarak hemen emekli olabilecek. Bağ-Kur'lunun kullandığı kredinin teminatı ise emekli maaşı olacak. Yaklaşık 600 lira aylığa kavuşacak olan emeklilerin maaşlarının bir kısmı kullandıkları krediye karşılık banka tarafından kesilecek. Kalan kısmı da kendilerine ödenecek. Kredi, banka tarafından kişinin kendisine ödenmeyecek, SGK'ya aktarılacak. Ayrıca bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?
Kredi kullanmak isteyen emekliden herhangi bir teminat alınmayacak. Borçlular, prim yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl ve Merkez Müdürlükleri'ne yapacak. Kurumdan alacakları nu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine müracaat edecekler. Kredi kullanarak prim borcunu ödeyip emekli aylıklarına kavuşabilecekler. Kredi borcu, emekli aylığından taksitler halinde banka tarafından tahsil edilecek. Bağ-Kur borcu olanların yanı sıra işverenler de 60 aya kadar vade seçenekleri ve aylık yüzde 0.79 faiz oranıyla kredi kullanıp borcunu kapatabilecek.


KAYDI SiLiNEN DE YARARLANACAK
KREDİ kullanarak emekli olma imkanından, 5 yıldan fazla borcu olduğu için kaydı silinen çok sayıda esnaf ve çiftçi de yararlanacak. Bu kişiler, kuruma başvurup kayıtlarını yeniden hayata geçirebilecek. Böylece sigortalı olma hakkı kazanan bu kişiler, prim affından yararlanabilecek. Kredi kullanarak hem emekli maaşına hem de sağlık güvencesine kavuşacaklar.

352 BiN BAŞVURU 5 MiLYAR LiRA GELiR
PRİM affına bugüne kadar 352 bin kişi başvurdu. Bu kişilerin borç asılları yaklaşık 4 milyar lira. 2 milyar 590 milyon liralık gecikme cezası ve faiz tutarı silindi. Bunun yerine TÜFE hesabıyla borçlar yapılandırılınca, bu tutar 1 milyar 12 milyon lira olarak belirlendi. Kurumun 352 bin kişiden alacağı toplam rakam 5 milyar 256 milyon lira oldu.

kalan karakter 1000

sema karan sema karan

neden sadece bağkurlular
belirli bir süre sigortam ödendi sonra isteğe bağlı ödemek zorunda kaldım emekliliğime yaklaşık 1 yıl var ve hemen emekli aylığı almam gerekiyor zaten 4 yıl önce emekliliği hak ettim ödeyemediğim için bekliyorum. banka kredisi ile kalan aylarımı ödeyip emekli olamaz mıyım?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.06.2015 12:23
SATILMIŞ SATILMIŞ

ELVAN Kardeşimizin sorusuna benzer benimde sorum var. Yurtdışı emeklilik primlerini Banka kedisiyle ödeme imkanı varmı Varsa Hangi banka şartları neler

şimdiden teşekkürlerimi bildirir başarılar dilerim

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 02.02.2015 22:57
Elvan Elvan

Yurtdisindan emeklilik borcu icin torba yasasindan yararlanabiliyormu yani ziraat bankasi bizede kredi veriyormu?
Tesekkurler
Elvan

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 21.10.2014 01:56
yüksel yüksel

iyi günler bu yukarda acıkladınız yazıda ki kanun hal gecerlim acaba . bilgilendrirmisiniz .Saygılar iyi günler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.10.2013 16:13
erol sadıklar erol sadıklar

askerlik borclanmamı yabarsam emekli oluyorum askerlik borclanmamı ödemem için bankalar kredi verirmi taksitlendirme yabarmı 1988 yılınta askerdim ssg giriş tarıhim 25 03 1990 iş günüm askerilkle beraberinde 6000 saygılarımı arz ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır4
cevapla 15.09.2013 17:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.