Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.01.2011 Gazete
ABONE OL

Satış sanal vurgun gerçek

İnternette artan alışveriş trendi, sanal vurgunların da kapısını araladı. Gümrükte 150 eurodan düşük gösterilen pahalı ürünler, iç piyasada yüzde 70 kârla satılıyor

Satış sanal vurgun gerçek
'ndaki hızlı kurye şirketlerine tanınan gümrükleme yetkisinden faydalanan ve 'deki tanıdıkları aracılığıyla şirket kuran kişiler, getirdikleri ürünleri yüzde 70'e varan avantajla piyasaya sürüyor. Mevzuata göre; 150 eurodan düşük gösterilen ürünlere vergi ödenmiyor. iPod, saat, elektronik cihazlar ve giyim malzemelerini ederinden düşük göstererek piyasaya süren sanal girişim mimarları yüksek kâr elde ediyor. Sanal site sahipleri kendilerini yoksuldan alıp zengine veren gibi görüyor. Bir sanal mağaza sahibi, "Yaptığımız distribütörlerin önünü kesmek, bir nevi Robin Hood'luk. ABD'de 20 dolarlık saat burada 200 milyona satılıyor. New York'ta resmi gümrük müşavirli Türk şirketi aracılığıyla getiriyoruz, gümrüğe takılırsa parayı iade ediyoruz" diyor. Alışverişte taksit yapılmıyor, Türkiye'de ürün garantisi olmuyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Ürünü ABD'den alan kişi hali hazırdaki gümrükleme yetkisi olan hızlı kuryeye gidiyor
Ürünün ederi 150 eurodan az ise problem olmuyor. Fazla ise ürün ederinden az gösteriliyor.
Türkiye'deki alıcı da gümrükten malzemeleri çekip yurda dağıtıyor
Sigorta şirketine ürünün değerini şişirerek sigortalatıyor. Ürün yolda kaybolsa bile hasara uğramıyorlar.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.