Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.01.2011 Gazete
ABONE OL

MB dan 9.8 milyar lira çekecek

MB piyasadan 9.8 milyar lira çekecek
(MB), geçen haftaki çeyrek puanlık faiz indirimi sonrası zorunlu karşılıkları da artırdı. Bankaların bünyelerindeki mevduat için Merkez Bankası'nda tutmak zorunda oldukları bölüme uygulanan oranlar yüzde 8'den 12'ye çıktı. Düzenleme 4 Şubat 2011 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak, yeni oranlar üzerinden hesaplanan zorunlu karşılıklar 18 Şubat 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacak. Merkez Bankası, bu kararla dan yaklaşık olarak 9.8 milyar lira parayı çekmiş olacak.

Ne anlama geliyor?
Zorunlu karşılıklar piyasadaki para miktarının kontrol edilmesi amacı ile kullanılıyor. Munzam karşılıkların yükseltilmesi, kredi hacminin ve piyasadaki paranın azaltılması anlamına geliyor. Oranların düşürülmesi piyasadaki para miktarını artırıyor, yükseltilmesi de düşürüyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.