Kandilli Rasathanesi'nden İzmir depremi açıklaması: 30-40 kilometrelik fay kırıldı!

Kandilli Rasathanesi'nden İzmir depremi açıklaması: 30-40 kilometrelik fay kırıldı!
30.10.2020 22:13

Kandilli Rasathanesi, İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin son dakika bilgileri paylaştı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, depremin normal bir deprem olduğunu ve şuana kadar 21 artçı depremin meydana geldiğini söyledi.


30-40 kilometrelik fayın kırıldığını belirten Haluk Özener, bölgede meydana gelen tsunami ile ilgili de çarpıcı bilgiler verdi. Özener, 'Bizim, vatandaşlardan istirhamımız kıyı bölgelerde iseniz en hızlı süratle kıyıdan uzaklaşmak. Böyle bir depremden sonra kıyılardan uzak durun' dedi.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener açıklamasında şunları söyledi;

1.5 saatte 21 artçı deprem meydana geldi. Bu büyüklükteki bir depremin 1 derece altına kadar yani 5,8 5,9 büyüklüğünde artçılar bekleniyor. Büyüklükleri 3.3 ile 4.8 arasında değişen 19 artçı deprem kaydedilmiştir. Depremin belirgin süresi ise ilk hesaplamalara göre 15.68 saniye olarak belirlenmiştir.

Bazı bilgiler verelim size; Ege Bölgesi sismik olarak oldukça etkin bir bölge. Dolayısıyla bu bölgede ana kara ve denizde deprem oldukça yoğun bir deprem aktivitesi oluyor.

Tsunami oluyor mu olmuyor mu? tartışmalı... 2017 bodrum depreminden sonra tsunami meydana gelmişti. Bugün de tsunami meydana geldi. Bu tsunamiyle ilgili Akdeniz - Karadeniz bağlantılı denizlerde tsunami uyarı merkezi nöbetçi arkadaşlarım, deprem olduktan 9 dakika sonra tüm üye ülkelere, ülkemizde bu konuda tsunami uyarı mesajını göndermiştir. Sosyal medyada dalga yüksekliklerini görmüşsünüzdür. Gördüğünüz gibi farklı faylanma özelliklerine göre, farklı dalga yükseklikleri hesaplayabiliyoruz. Birinci çalışmada yaklaşık 30 cm'lik dalga yüksekliği, bir sonrakinde 60 cm'lik dalgaların olabileceği öngörülmekte.