Bugünkü
Takvim

İz peşinde

Ankara'daki kanlı saldırıyla ilgili önemli bilgiler verdi: İki canlı bombanın o meydana nasıl geldiği ve bombayı nasıl taşıdıkları tespit edildi. Bir isme çok yaklaşıldı. Son bir haftada Ankara ve İstanbul'da da çok sayıda olay engellendi

ABONE OL
İz peşinde
Başbakan Davutoğlu Ankara'da 97 vatandaşımızın hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili önemli bilgiler verdi. İşte o bilgiler:
► İki canlı bombanın profili belirlendi. Meydana nasıl geldikleri ve bombayı nasıl taşıdıklarıyla ilgili bir tespite de ulaşıldı. Bir isme çok yaklaşıldı. Veriler örgüte işaret ediyor.
► DAEŞ, DHKP-C ve PKK'nın Türkiye'yi hedef alması nedeniyle 700 kişiden fazla insan bir gün önce gözaltına alındı. Ankara'daki saldırıda bu 3 örgüt potansiyel suç odağı olarak görünüyor.
► Bize her an saldıracakmış gibi bu üç örgütü de takip ediyoruz. Saldırıdan önce İstanbul'da canlı bomba hazırlığı içinde olan bir tim yakalandı. Yine Ankara'da benzer bir olay yaşandı.
► Şu anda Türkiye'nin istihbarat kapasitesi itibariyle herhangi bir zaafı ya da eksikliği yok. Münferit olaylarda tek tek varsa bir zaaf onlar çıkartılır, onların üzerinde konuşulur.

ARKASINDA BİRKAÇ DEVLET AKLI VAR
Yardımcısı Kurtulmuş da, "İki canlı bombanın tespiti konusunda sona gelinmiştir. Olayın oluş şekli, bombanın şekli Suruç'takiyle benzerlik gösteriyor. Belki bu terör örgütlerinin arkasında istihbarat, lojistik destek de var. Saldırıda hayatını kaybedenler ve yaralılar terör mağduru sayılacak. Ölenlerin yakınlarına ve sakat kalanlara maaş bağlanacak" dedi. Öte yandan soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, canlı bombaların hangi cesetler olduğunu belirledi. Bu çerçevede yakınlarının DAEŞ'e katılmış olabileceğini belirten 7 aileden DNA örnekleri alındı. Bazı kaynaklar ise iki canlı bombanın da kimliğinin belirlendiğini iddia etti.

KİMLİKLER BELİRLENDİ İDDİASI
AK Parti Sözcüsü de saldırıyla ilgili bilgiler verdi. Çelik, "İstihbarat birimlerimizin engellediği 18 olay var. Bu, Suruç tarzı bir saldırıya benziyor. Arkasındaki zincirin çözülmesi lazım" dedi. Öte yandan soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, canlı bombaların hangi cesetler olduğunu belirledi. Bu çerçevede yakınlarının DAEŞ'e katılmış olabileceğini belirten 7 aileden DNA örnekleri alındı. Bazı kaynaklar ise iki canlı bombanın da kimliğinin belirlendiğini iddia etti.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.