Bugünkü
Takvim

Evlat savaşı

Çocuğu olmayan Ali-Yurdakul Akbaş, yurtta kalan 2 yaşındaki Ertan'a kol-kanat gerdi. 1 yıl sonra öz aile ortaya çıktı. Taraflar anlaşınca davası açıldı. Çift, mahkeme kararına rağmen, çocuk başka bir koruyucu aileye verilince kan ağladı!

ABONE OL
Evlat savaşı
TOKAT Zile'de yaşayan ve 30 yıl önce evlenen Ali (55)-Yurdakul Akbaş (45) çiftinin çocukları olmadı. Çift, 2013'te Turhal Yetiştirme Yurdu'nda kalan 4 kardeşin en küçüğü Ertan Eraslan'ın (2) koruyucu ailesi oldu. 2 yıl baktıkları çocuğu sünnet ettiren ve onun için özel bir oda hazırlayan Akbaş çiftinin mutluluğu ise kısa sürdü. Çocuğun öz ailesi Sebahattin-Zehra Eraslan, geçen yıl Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü'ne giderek, çocuklarını geri istedi. Bunun üzerine müdürlük yurtta kalan 3 kardeş ile Akbaş çiftinin koruyucu aile olduğu Ertan'ı öz ailesine verdi. Yıkılan Akbaş çifti, Eraslan çiftiyle görüşerek 2 yıl boyunca baktıkları Ertan'ı evlat edinmek istediklerini söyledi. Eraslan ailesi de teklifi kabul etti. Bunun üzerine Akbaş çifti, Ertan'ı evlat edinmek için Zile Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme ara kararında çocuğun, koruyucu aileyi istediği ve psikolojisinin bozulmaması için dava sonuçlanıncaya kadar Akbaş çiftine verilmesini istedi. Fakat Aile Sosyal ve Politikalar İl Müdürlüğü, Akbaş çiftinin çocuğun soy ismini değiştirmek istediği gerekçesiyle bu karara uymadı.

FOTOĞRAFLARINI ÖPÜYOR
Yetkililer, Akbaş çiftinin koruyucu aile statüsü kalktığı için, öz ailesinin yanında bulunan küçük Ertan'ı tekrar alarak adı açıklanmayan üçüncü bir aileye koruyucu aile kapsamında verdi. Yurdakul Akbaş ise öz evladı gibi sevdiği, küçük Ertan'ın fotoğraflarını öperek gözyaşına boğuldu. Akbaş çifti mahkeme kararına uyularak çocuğun kendilerine verilmesini istedi. Öte yandan davasının Akbaş ailesinin lehine sonuçlanması durumunda, çocuğun devlet koruması altından çıkacağı ve yeniden aileye verileceği öğrenildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.