Bugünkü
Takvim

Şeker buluş

Diyabetliler için devrim niteliğinde bir lens icad edildi. Şeker seviyesini gözyaşından ölçen çipli lensler, verileri de cep telefonuna aktarıyor...

ABONE OL
Şeker buluş
Teknoloji gelişti, hastalıklar artık gözden okunur oldu! için geliştirilen çipli akıllı lensler, sürekli kan ölçümü sıkıntısını ortadan kaldırdı. Kullanıcıların gözyaşı ile şeker seviyesini ölçen akıllı lensler, verileri cep telefonu ya da bilgisayara aktararak şeker hastalarının hayatını kolaylaştırıyor. Ocak ayında piyasaya sürülen akıllı lensi geliştirmek isteyen bir ilaç firması ise bu konuda Google ile anlaştı. Lenste küçük kablosuz çip kullanıldığını söyleyen uzmanlar, glikoz sensörünün lensin yumuşak olan iki katmanı arasında yerleştirildiğini belirtti. İnsan saçından daha ince antene sahip lensin saniyede bir ölçüm yapabildiği ifade edildi.

TEDAVİLER SIRADA
Diyabet hastalarının düzenli olarak glikoz seviyelerini kontrol ettiğini söyleyen uzmanlar, bu teknolojinin göz sağlığı tedavisinde de kullanılabileceğini belirtti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.