Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.10.2017 Gazete
ABONE OL

ye faizsiz

lere SGK tarafından 3 maaş avans çalışmasının yanında 10 maaşa kadar faizsiz verilmesi de gündeme geldi. Kamu bankaları devreye girecek ve emeklilere kredi açılacak. Emekli maaşını, kredi veren bankadan alacak.

Emekliye faizsiz kredi
Emeklilerin sıkıntısını giderecek çalışmalar devam ediyor. Dün TAKVİM'in duyurduğu 3 maaş avans çalışmasının yanında lere verilmesi de gündeme geldi. Buna göre emekliler maaşlarına göre belli miktarda kredi çekebilecek ve faizsiz olarak maaşlarından kesilecek taksitlerle ödeyebilecek. Henüz masada olan ve çalışmaları devam eden proje netleştiğinde kamuoyuna açıklama yapılacak. Bazı bankalar kendilerinden maaş alan emeklilere ücretlerinin 10 katı kadar kredi veriyor. Ancak bu kedilerde faiz uygulandığı için geri ödemelerde emekliler zorlanıyor. Yeni sistem gelirse kamu bankaları emeklilerden faiz almayacak.

36 AYA KADAR TAKSİT
Maaşlarında herhangi başka bir kesinti yoksa SGK onlara 3 maaşa kadar avans verecek. Daha sonra bunu 36 aya kadar taksitlerle maaşından düşecek. Bunun için herhangi bir faiz ya da vade farkı alınmayacak. Üzerinde çalışılan ikinci konu ise emeklilerin maaş aldıkları bankalardan gelecek kredilerle ilgili. Bunun için bankalara teklif götürülecek. Öncelikle kamu bankalarıyla görüşmeler yapılacak. Buna göre emeklilere maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi verilmesi gündeme gelecek. Emekliler krediyi isterlerse daha az kullanabilecek. Kredinin geri ödemesi ise emeklinin maaşından taksitler halinde kesilecek. Taksit ödemelerinin sürdüğü dönemde emekliler maaşlarını krediyi veren bankadan alacak. Böylece taksitler hesaptan kesilecek ve emeklinin ikinci bir işlem yapmasına da gerek kalmamış olacak.

ZAMLAR BELİRLENİYOR
Emeklilerin Ocak ayında alacakları maaş zamları da belirlenmeye başladı. Açıklanan enflasyon verileri emeklilerin ne kadar zam alacağının da ipuçlarını veriyor. İlk 3 aylık enflasyon rakamları baz alındığında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacakları zam oranları yüzde 3.5 civarında çıkıyor. Yıllık enflasyon düşünülüp hesaplama yapıldığında ise zam oranı yüzde 5'i buluyor. Bu hesap gerçekleştiği takdirde memurların ve memur emeklilerinin de enflasyon farkı olmaları gündeme gelecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.