Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 15.03.2017 Gazete
ABONE OL

borcuna büyük fırsat

’nda gelir testinin kalktığını, lerin 53,33 liraya indiğini belirten Başkanı, çağrı yaptı: Nisan’dan itibaren 1 yıl içinde başvurulursa, düşecek ve 12 taksitte ödenecek

Prim borcuna büyük fırsat
1 Nisan'dan itibaren Genel Sağlık Sigortası'nda (GSS) sistem değişiyor. Gelir testinin kalktığını, lerin 53,33 liraya indiğini belirten Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, "Gelir testine girmediği için tavan tutardan borcu birikenler Nisan'dan itibaren 1 yıl içinde başvurursa, düşecek. 12 taksite bölünecek" dedi.

FAİZLER SİLİNİYOR
GSS'deki yeni sistemin detaylarını açıklayan Bağlı, 10 milyonu aşkın vatandaşın 10 yıl boyunca sistem hakkında dile getirdikleri, problem olarak gördükleri ve tespit edilen bütün sorunların geçtiğimiz günlerde çıkarılan yasayla çözüme kavuşturulacağını vurguladı. GSS'nin önceki sisteminin çeşitli kademelerden oluştuğunu, herhangi bir sigorta koluna dahil olmayan vatandaşların sisteme otomatikman dahil edildiğini ifade eden Bağlı, yeni düzenlemede sistemi basitleştirdiklerini belirtti. "Prim oranını yüzde 12'den yüzde 3'e indirdik. Re'sen tescil yapıyoruz. Vatandaşlara diyoruz ki, 53,33 lira ödemek şartıyla sizi GSS kapsamına dahil ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan bütün GSS imkanlarına sahipsiniz" şeklinde konuşan Bağlı, geçmişte oluşan borçlarla ilgili de şu açıklamayı yaptı: "1 Nisan 2017 itibariyle sistemden dolayı oluşmuş borçların bütün gecikme zamları otomatikman siliniyor. Borçların tamamını 53.33 lira üzerinden hesaplıyoruz. Borcu geriye dönük bu şekilde hesaplıyoruz. Borcunuzu güncelledik, gecikme faizini sildik, ana borç yüzde 3'e göre hesaplandı. İsterseniz bunu 12 ay olarak taksitlendirebilirsiniz."

53 lira tüm aileyi kapsıyor
Başkanı, 53 liralık primle tüm ailenin GSS kapsamına alındığının altını çizerek, şöyle konuştu: "Herkesten 53 lira ücret almıyoruz. O 53 liralık ücret, bütün aileyi kapsamaktadır. kapsamına alınan kişiler, üniversite hastaneleri, en pahalı ilaçlar olmak üzere, yurt dışı tedavileri dahil her imkanı kullanacak."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.