Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.07.2014 Gazete
ABONE OL

formülü

ya ye sigorta da girdi. Evine ayda 10 günden az gündelikçi alanlar, yüzde 2 prim ödeyecek. 10 günden fazla alanlar ise sigorta yaptıracak. İşlemler de kolaylaşacak

Gündelikçi formülü
Torba yasa tasarısıyla lerin sigorta konusuyla ilgili yeni düzenlemeler yapılıyor. Düzenlemeye göre; ayda 10 günden az gündelikçi çalıştıranlar, sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödeyecek. Ayda 10 günden fazla gündelikçi çalıştırılıyorsa, sigorta yapılacak.

SİGORTAYA 10 GÜN AYARI

Tasarıya göre; ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına günlük kazanç alt sınırının yüzde 2'si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi çalıştıranlar tarafından ödenecek. Bu kişiler hakkında hastalık sigortası hükümleri uygulanmayacak. Bu kişiler, emeklilik ve genel sağlık sigortası primlerini istemeleri halinde kendileri yatıracak. Süresi içinde ödenmeyen primin ödenme hakkı düşecek. Ev hizmetlerinde bir kişiyi ayda 10 günden az çalıştıranlar işveren sayılmayacak. Ev hizmetinde 10 günden fazla çalışanlar, 'hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar' kapsamında sigortalı yapılacak. Sigorta bildirimini en geç çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar yapmayan işverene asgari ücret tutarında ceza kesilecek. Sigorta işlemleri de kolaylaştırılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.