Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.03.2013 Gazete
ABONE OL

operasyonu

Tuz miktarı yüzde 14'ten 10'a inecek. Etikette özel, ev tipi ve köy tipi ifadeleri bulunmayacak

Salça operasyonu
, , ekmeğin ardından daki tuz oranını da azaltıyor. Bakanlık, Türk Gıda Kodeksi Salça ve Püre Tebliği taslağını bugün internet sitesi üzerinden görüşe açacak. Taslak, domates ve biber salçasıyla domates ve biber püresini kapsıyor. Buna göre, salça ve püre ürünlerinin etiketlerinde tüketiciyi yanıltacak şekilde 'domates sosu', 'sos' gibi isimler yer almayacak. Salça ve püre ürünlerinin etiketlerinde diğer ürünlere üstünlük sağlayacak şekilde 'özel', 'ev tipi', 'köy tipi' gibi ifadeler bulunmayacak. Şu anda piyasada bulunan çeşitlerde yüzde 14 olan tuz miktarı, taslakta maksimum yüzde 10 olarak düzenlendi. Domates salçası tuzlu ve tuzsuz olarak üretilebilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.