Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 30.06.2020 20:05
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.06.2020 20:10
ABONE OL

'den BM Güvenlik Konseyi'ne 'a silah ambargosunu uzatma çağrısı

, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin () 'a yönelik uluslararası silah ambargosunu yenilemelerini istedi. Pompeo, silah ambargosunun yenilenmemesi halinde İran'ın 'nun ekonomik istikrarını tehdit edecek Demokles'in kılıcını elinde tutacağı'' uyarısında bulundu.

ABD'den ambargoyu uzatın çağrısı

, BM Güvenlik Konseyi'nin oturumunda yaptığı konuşmada, uluslararası topluma 18 Ekim'de İran'a uygulanan silah ambargosunun yenilenmesi çağrısı yaptı.

Pompeo, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin () İran'a yönelik uluslararası silah ambargosunu yenilememesi halinde, ''İran'ın, 'daki vekalet savaşları ve ortakları Hamas, Hizbullah ve Husiler için yeni gelişmiş teknolojiler ve silahlar satın alabileceği, Orta Doğu'nun ekonomik istikrarını tehdit edecek Demokles'in kılıcını elinde tutacağı'' uyarısında bulundu.

İran'a uygulanan silah ambargosu yenilenmezse, İran'ın 'dan savaş jetleri alacağı, uluslararası deniz taşımacılığını tehdit edecek denizaltılarını yenileyeceğini ve Hürmüz Boğazı ve Basra Körfezi'ndeki dolaşımı tehdit edeceğini savunan Pompeo, ''İran, Orta Doğu'daki vekalet savaşları ve ortakları Hamas, Hizbullah ve Husiler için yeni gelişmiş teknolojiler ve silahlar satın alabilecek, Orta Doğu'nun ekonomik istikrarını tehdit edecek Demokles kılıcını elinde tutacak.'' dedi.

RUSYA VE ÇİN DE ETKİLENİR

Silah ambargosunun kaldırılmasının istikrarlı enerji piyasalarına güvenen Rusya ve Çin gibi ülkeleri de tehdit edeceğini belirten Pompeo, İran'ın Venezuela, ve Afganistan'a silah tedarik edebileceğini ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin 13 yıldır İran'a uyguladığı silah ambargosu, 2015'te imzalanan nükleer anlaşma kapsamında ekim ayında sona erecek.