Bugünkü
Takvim

Altın Portakal'dan saygı sunuldu

Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında verilen Onur Ödülleri, önceki gece sahiplerini buldu. 45 yıl önce festivali protesto eden Vedat Türkali de ödülünü aldı

  • Kültür-Sanat
  • 16.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.10.2009 17:10
ABONE OL
46 . Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin 'Onur Ödülleri', 'Yıldırım Önal Anı Ödülü' ve 'Emek Ödülleri', Selçuk Yöntem ve Beren Saat'in sunumuyla düzenlenen gecede sahiplerine verildi. Festivalde Vedat Türkali, Ülkü Erakalın, Yalçın Tura, Sevda Ferdağ, yönetmen Bob Rafelson ve yönetmen Bille August 'Onur Ödülü'ne; Erol Günaydın 'Yıldırım Önal Anı Ödülü'ne değer görülürken, 'Emek Ödülü' ise set işçisi Halil Dede'ye verildi. Gecede Zülfü Livaneli, East West Ensemble orkestrasıyla birlikte sahne aldı.

EMANETİ ALMAYA GELDİK
Onur Ödülü'ne değer görülen sinema ve edebiyatın usta ismi Vedat Türkali seyircilerin yoğun alkışları arasında sahneye çıktı. Türkali'ye ödülünü, yönetmen Ertem Göreç verdi. Türkali yaptığı konuşmada, "2. Altın Portakal Film Festivali'nde, 'Karanlıkta Uyuyanlar' filminin senaryosuyla 'En İyi Senaryo Ödülü' bana verildi. Ama festivali protesto edip, ödülü almadım. Şimdi 45 yıl sonra emanetimizi almaya geldik" dedi. Onur Ödülü alan bir başka isim olan Amerikalı yönetmen Bob Rafelson ise ödül olarak verilen göğsü çıplak Venüs heykelciğini erotik buldu ve "Aldığım en erotik heykel, Türkiye'yi tebrik ediyorum" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.