Başkan Erdoğan ve İspanya Başbakanı Sanchez'den ortak açıklamalar! İki devletli çözüm ve Gazze vurgusu | TCG Anadolu'nun üst modeli geliyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenledi. İlk olarak sözü alan Sanchez, "İlişkilerimiz mükemmel, savunmada işbirliği sürecek" ifadelerini kullandı. Gazze konusunda kalıcı ateşkes ve iki devletli çözüm konusunda Türkiye ile ortak görüş paylaştıklarını belirten Sanchez, "Ukrayna konusunda da birbirimize yakın görüşümüz var" dedi. Başkan Erdoğan ise İspanya'nın Filistin'i tanımasının diğer ülkelere örnek olması gerektiğini belirtti. Gazze'de İsrail'in yaptığı katliamlar sonrası ateşkesin kağıt üzerinde kalmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Erdoğan "BMGK İsrail'e baskı yapmalı" dedi. Erdoğan, savunma sanayiinde ortak atılan adımlara dikkat çekerek TCG Anadolu'nun bir üst modeli için çalışmaların başladığını söyledi.

Giriş Tarihi 13 Haziran 2024, 09:24 Güncelleme 13 Haziran 2024, 18:26
Başkan Erdoğan ve İspanya Başbakanı Sanchez’den ortak açıklamalar! İki devletli çözüm ve Gazze vurgusu | TCG Anadolu’nun üst modeli geliyor

İÇİNDEKİLER

Moncloa Sarayı'nda baş başa ve heyetler arası görüşme ve iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreninin ardından Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Erdoğan, Sanchez ile Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirve Toplantısı dolayısıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sanchez'e misafirperverliği için teşekkür eden Erdoğan, 2021'de Ankara'da düzenlenen son zirve toplantısında iki ülke ilişkilerini "Kapsamlı Ortaklık" düzeyine yükselttiklerini hatırlattı.

HEDEF 20 MİLYAR DOLAR

Bugünkü toplantılar ve imzalanan anlaşmalarla münasebetleri yeni alanlara teşmil etme yönünde önemli adımlar attıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"İkili ticaret hacminde 20 milyar dolar hedefini yakalamak üzereyiz. Bir sonraki hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde 25 milyar avroya ulaşmak. 740'tan fazla İspanyol şirketinin Türkiye'deki yatırımlarını, Türkiye'ye duyulan güvenin işareti olarak addediyoruz. Daha fazla İspanyol yatırımcıyı ülkemizde görmek istiyoruz. Gerek İş Forumu gerekse Dijital Teknoloji Forumu yeni işbirliği imkanlarının ele alınmasına vesile olmuştur. Hükümetler olarak toplantılarda yapılan çalışmaların somut işbirliklerine dönüşmesinin takipçisi olacağız. Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitemizin 3. toplantısını en kısa zamanda Türkiye'de düzenleyeceğiz."

Görüşmelerde, İspanya ile gelişmiş askeri işbirliğini ve savunma sanayi ilişkilerini detaylı şekilde gözden geçirdiklerini aktan Erdoğan "İspanya, 2015'ten bu yana ülkemizde konuşlu hava savunma sistemleriyle hem müttefik olarak Türkiye'nin hem de NATO'nun kolektif güvenliğine destek veriyor. İspanyol dostlarımıza bu nedenle şahsım ve milletim adına bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum." dedi.

Erdoğan, bu katkının diğer bazı NATO müttefikleri tarafından da örnek alınmasını temenni etti.

"İSPANYA, TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK VERDİ"

Görüşmelerde Türkiye-AB ilişkilerini de ele aldıklarını dile getiren Erdoğan, İspanya'nın, Türkiye'nin AB'ye katkılarını en iyi idrak eden, üyelik sürecine başından beri en güçlü desteği veren dost ülkelerden olduğunu söyledi.

İspanya'nın bu tutumunun gelecek dönemde güçlenerek sürmesini temenni ettiklerini belirten Erdoğan, "Sayın Hükümet Başkanı ile Avrupa genelinde artan İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı tehdidini de görüştük. Avrupa Parlamentosu seçimleri sonucunda oluşan tablo maalesef endişelerimizi artırdı." diye konuştu.

Erdoğan, bu tür meydan okumalarla mücadelede Medeniyetler İttifakı'nın önemli bir platform olduğuna işaret ederek, toplantıda, ittifakın 20. kuruluş yıl dönümüne yaklaşırken, ileriye dönük olarak neler yapılabileceğini ele aldıklarını, ittifaka olan desteği teyit ettiklerini kaydetti.

İstişarelerin odağında Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan gelişmelerin yer aldığını dile getiren Erdoğan, "İspanya'nın Filistin'i tanıma yönünde aldığı karar çok mühimdir. İspanya'nın bu tutumunun henüz Filistin'i tanımamış ülkelere de örnek teşkil etmesi samimi temennimizdir." dedi.

"UKRAYNA'NIN EGEMENLİĞİNE OLAN DESTEĞİMİZİ TEYİT ETTİK"

Dirayetli duruşundan dolayı Sanchez ile Gazze'ye desteklerini esirgemeyen İspanya halkına teşekkür eden Erdoğan, yaşanan mezalim karşısında küresel vicdanın harekete geçirilmesinde Sanchez'in büyük katkıları olduğunu vurguladı.

Başkan Erdoğan, "İki ülke olarak İsrail-Filistin ihtilafının çözümü yolunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kalıcı ateşkesin tesisi ve insani yardımların engelsiz akışının temini önceliğimizdir. Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan kararın uygulanmasını da takip edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşının da gündemlerinde yer aldığını aktaran Erdoğan, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan güçlü desteğimizi teyit ettik. Ukrayna için adil, kapsamlı ve kalıcı bir barışın tesisinin müzakereler yoluyla mümkün olduğuna inandığımızı bir kez daha ifade ettim." dedi.

Ev sahiplikleri dolayısıyla Sanchez başta olmak üzere tüm İspanyollara teşekkür eden Erdoğan, istişarelerin ve alınan kararlarını hayırlara veslie olmasını diledi.

İKİ LİDER, AÇIKLAMALARIN ARDINDAN BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyince (BMGK) kabul edilen Gazze'de ateşkes tasarısıyla ilgili soru üzerine Erdoğan, adil ve kalıcı barışı sağlayacak, akan kanı durduracak hem Gazze dahil Filistin topraklarına hem de bölgeye huzuru getirecek plan ve kararı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da olumlu değerlendireceklerini söyledi.

Önemli olanın bu plan ve kararların, samimi ve barış odaklı şekilde ele alınması, kağıtlarda kalmaması ve uygulamaya geçirilebilmesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, sürecin en başından itibaren akan kanın durmasını istediklerini söylediklerini aktardı.

GAZZE'DEKİ KATLİAM
Bunun için görüşülmesi gereken herkesle görüştüklerini ve bu temasların şu anda sürdüğünü bildiren Erdoğan, "BM Genel Kurulu'nda yapılan oylamalarda ülkeler, ezici çoğunlukla acil ve kalıcı ateşkese duyulan ihtiyacı ortaya koydular. Ülkelerin meydanlarında sadece barış isteyenler aylardır seslerini duyurmaya çalıştı." diye konuştu.

BMGK'nin de böylesi bir zemine gelmiş olmasını olumlu bulduklarını vurgulayan Erdoğan, fakat BM'nin, bu süreçte çok büyük yara aldığını söyledi.

Erdoğan, "Başta ABD olmak üzere Güvenlik Konseyi üyeleri bu kararın arkasında durup, hemen ateşkesi sağlamak için İsrail'e gerekli baskıyı yapmalıdır. Bu süreç böyle devam etmeyecektir. Temennimiz, İsrail'in artık bu saldırılardan vazgeçmesi ve bölgeye kalıcı barışı getirecek bir zemine gelmesidir. Bizler bütün gelişmeleri yakından izliyoruz." ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ SAVUNMA ANLAŞMALARI
Başkan Erdoğan, Türkiye ve İspanya arasında savunma sanayi alanındaki işbirliğine yönelik soruya şu cevabı verdi:

"Savunma sanayinde bir dayanışmanın teklifidir bu. Bu dayanışmada birinci sırada malum TCG Anadolu'yla bir adım attık. Şimdiyse bunun bir yüksek veya bir üst segmentine geçelim istiyoruz. Bunun çalışmalarını da başlattık. Bir üst segment, mevcuttan daha büyüğünü birlikte yapalım istiyoruz. Şu anda Milli Savunma Bakanlığımız, savunma sanayimiz bu çalışmayı yürütüyor. Bunun yanında insansız hava araçlarında yine birlikte yapılabilecek bazı adımları atıyoruz. Bu çalışmalarda dünyada birçok ülke çok çok ileri adımlar attı ve Türkiye de bu konuda daha ileri adımları atmanın gayreti içinde. İnsansız denizaltılara varıncaya kadar bu adımları atacağız ve şu anda gerek Savunma Başkanlığımız, gerek Savunma Bakanlığımız bu çalışmayı hızla yürütüyor ve bizler de bunun takipçisiyiz. İspanya'yla da bu konuda işbirliğimiz olacak."

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz bir kitabım var, 'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' bu bir, diğer bir kitabım da 'Dünya Beşten Büyüktür.' Şu anda maalesef dünyanın kaderi beş ülkenin elinde. Bu beş ülkeden bir tanesi 'hayır' dediği zaman mesele bitiyor. Son olayda bu 5 ülkeden bir tanesi devamlı ne yapıyor, İsrail'in yanında yer alıyor. İsrail'in yanında yer almak suretiyle de yani orada 40 bin kişi ölmüş, 100 bin kişi ölmüş, 200 bin kişi ölmüş, çocuklar ölmüş, kadınlar ölmüş, gazeteciler ölmüş bunların hiç umrunda değil. Öyleyse, diyelim ki bir Sanchez ne yapıyor? Bayrağı açıyor. Hemen arkasından bakıyorsunuz, iki Batı ülkesi daha buna katılıyor. Bunu bizim yaygınlaştırmamız lazım. Burada tabii yazılı ve görsel medyaya da çok iş düşüyor. Yani 150'ye yakın medya mensubu eğer İsrail tarafından öldürüldüyse, buna 'devam' mı edelim? Bunların karşısında durmayacak mıyız? Öyleyse bu adımı hep beraber atmamız gerekiyor. Şu anda yaptığımız da budur. İsrail acımasız bir şekilde bu katliamlarına devam ediyor. İsrail bu katliamlarına devam ederken özellikle de Amerika'nın duruşu bizleri ciddi manada üzmektedir."

İSPANYOL GAZETECİYE TARİHİ AYAR: KAFA SALLAMA BEN SALLAMIYORUM DİK DURUYORUM

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin, "Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın davalarına" ilişkin sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinin içerisinde biliyorsunuz kararları yargı verir. Bu verdiğiniz isimlerle ilgili olarak da hukuk devletindeki yargımız kararını vermiş ve bu kararlar çerçevesinde, bu örneğin bir tanesi bu isimlerden yani 100 kişiyi aşkın gencin ölümüne neden olmuş, aynı şekilde birçok terör estirmek suretiyle ülkemizin güneydoğu bölgesinde maalesef ölümlere neden olmuşlar. Şu anda sizlerin bu soruları sorması bizi düşündürüyor? Hele hele bir basın mensubunun kalkıp bu teröristleri böyle savunmuş olması bizi ciddi manada üzmektedir. Başını sallama, ben sallamıyorum. Bak ben dimdik çalışmama devam ediyorum. Her zaman için, bu Osman Kavala olur, Selahattin Demirtaş olur, kim olursa olsun, yasalar ne diyorsa, yasaların dediğini biz yerine getiririz. Hukuk neyi emrediyorsa, hukukun emrettiğini bizler yerine getiririz ve yapılan iş budur. Siz tabii Türkiye'de yaşamıyorsunuz herhalde. Biz Türkiye'de yaşıyoruz ve bu ciddi manada bölgedeki huzurun temini için attığımız adımlardır ve bundan sonra da böyle yürüyecektir."

ERDOĞAN VE İSPANYA BAŞBAKANI SANCHEZ YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında bulunduğu İspanya'da Başbakan Pedro Sanchez ile yemekte bir araya geldi.

Moncloa Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen yemeğe, iki ülke heyetleri de katıldı.

TÜRKİYE İLE İSPANYA ARASINDA 11 ANLAŞMA İMZALANDI
Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez huzurunda iki ülke arasında 11 anlaşma imzalandı. Moncloa Sarayı'nda baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülke arasında çeşitli anlaşmaların imza törenine geçildi.

Törende, Başkan Erdoğan ve Başbakan Sanchez huzurunda iki ülke arasında 11 anlaşma imzalandı.

İmza altına alınan anlaşmalar şöyle:

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İspanya Krallığı Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanlığı Arasında Mutabakat Zaptı

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İspanya Krallığı Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Sınama Bakanlığı Arasında Enerji Dönüşümü Alanında Mutabakat Zaptı- Tarım ve Orman Bakanlığı ile İspanya Krallığı Ekolojik Dönüşüm ve Demografik Sınama Bakanlığı Arasında Ormancılık Alanında Ortak Eylem Planı

- Yunus Emre Enstitüsü ile Cervantes Enstitüsü Arasında Mutabakat Zaptı

- Milli Eğitim Bakanlığı ile İspanya Krallığı Eğitim, Mesleki Eğitim ve Spor Bakanlığı Arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında Mutabakat Muhtırası

- Gemi adamlarının eğitim, belgelendirme ve vardiya standartlarına dair STWC unvanlarının tanınmasına ilişkin Mutabakat Zaptı- Türk Eximbank ile İspanyol İhracat Kredi Ajansı (CESCE) Arasında İmzalanan Mutabakat Zaptı Hakkında Deklarasyon

- Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile İspanya Sigorta ve Emeklilik Fonları Genel Müdürlüğü arasında Mutabakat Zaptı

- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İspanya Krallığı Bilim, Yenilikçilik ve Üniversiteler Bakanlığı Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Mutabakat Zaptı

- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İspanya Krallığı Bilim, İnovasyon ve Üniversiteler Bakanlığı Arasında Uzay Çalışmalarında Barışçıl Amaçlar Doğrultusunda İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İspanya Krallığı Kapsayıcılık, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanlığı Arasında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı"

Törende ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Varlık Fonu ile İspanyol Kalkınma Finansmanı Şirketi (COFIDES) Arasında Ortak Bildiri de imza altına alındı.

Törene, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TBMM Başkanvekili Celal Adan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir de katıldı.

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Türkiye-İspanya iş formuna katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonrasında İspanya Başbakanı Sanchez tarafından Moncloa Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.TÜRKİYE - İSPANYA İŞ BİRLİĞİ FORUMU: SANCHES'E TEŞEKKÜR

Öte yandan Erdoğan - Sanches ikilisi resmi törenle karşılama öncesi Türkiye-İspanya İş Forumu'na katıldı.

Başkan Erdoğan, "Dayanışma ve iş birliğimiz hayati öneme sahiptir, ekonomik ve ticari ilişkilerimizi kazan-kazan anlayışı ile daha fazla geliştirmek arzusundayız." dedi. Sanchez ve İspanya'ya Gazze davasındaki hamleleri için teşekkür eden Erdoğan, "Sayın Sanchez ilk günden itibaren tutarlı davranmıştır." ifadelerini kullandı.

KRAL FELİPE'YE 'TÜRKİYE' DAVETİ
Erdoğan, Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında bulunduğu İspanya'da, Kral 6. Felipe ile görüştü. Görüşmede Türkiye ve İspanya ilişkileri, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliamlar, bölgesel ve küresel gelişmeler ele alındı.Kral Felipe'yi Türkiye'ye davet eden Erdoğan, Türkiye ile İspanya arasındaki ticaret hacminin genişletilmesinden, savunma sanayii alanında iş birliğine kadar her alanda atılacak adımların iki ülkeye de kazandıracağını belirtti.GAZZE DİPLOMASİSİ ÖNE ÇIKTI

Sabah Gazetesi yazarı Melih Altınok, Filistin'i tanıyan ve barış için güçlü mesajlar veren ülkelerin başında gelen İspanya'daki temaslarında Gazze diplomasisinin öne çıktığını yazdı.

TİCARET MASADA! TCG ANADOLU'NUN İKİNCİSİNİN YAPIMI VE EUROFİGTHER SAVAŞ UÇAKLARI

Ankara - Madrid hattındaki ikinci ana başlığın ticaret olduğunu belirten Altınok, "Türkiye geçen yıl 9.3 milyar dolarla İspanya'ya tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştirdi. Bu yüzden İspanya seyahatinde Erdoğan'a yedi bakan ve çok sayıda iş adamı da eşlik ediyor. Öte yandan TCG Anadolu Gemisi'nin ikincisinin yapımı, Eurofigther savaş uçağının alımına ilişkin süreçler de masada" ifadelerini kullandı.G7 ZİRVESİ'NİN ONUR KONUĞU ERDOĞAN

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'nın ardından cuma günü de G7 Zirvesi'nin "onur konuğu" olarak İtalya'da olacak. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oyunu artıran Başbakan Meloni ile görüşmesinin ardından gece Türkiye'ye dönecek.

GAZZE MESELESİ ANA KONU

Erdoğan'ın G7'de yapacağı ikili temaslarında Gazze diplomasisinin ön planda olması bekleniyor. ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya'nın yanı sıra; Türkiye, Ukrayna, Cezayir, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Ürdün, Kenya, Tunus, Moritanya, Birleşik Arap Emirlikleri'nin liderleri de zirveye katılıyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de iki günü İtalya'da geçirecek. Papa Françesko da davetliler arasında.EUROFIGHTER MESAİSİ

Başkan Erdoğan'ın İspanya ve İtalya temasları, Türkiye'nin bir süredir gündeminde olan Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının alımı açısında da önem taşıyor.

İngiltere, İtalya, İspanya ve Almanya tarafından üretilen Eurofighter'ın üçüncü ülkelere satışı için söz konusu 4 ülkenin de onay vermesi gerekiyor.

Almanya Eurofighter satışına blokaj uygularken, İspanya, İtalya ve İngiltere, söz konusu uçakların Türkiye'ye satışına yeşil ışık yakıyor.

Güney Avrupa temaslarında 4 ülkenin liderleriyle bir araya gelecek Erdoğan'ın Eurofighter konusunu da gündeme getirmesi bekleniyor."GÖZLERDEN UZAK BİR VAHA"DA G7 ZİRVESİ

G7 zirvesinin yapıldığı yere Güney İtalya'daki lüks tatil beldesi Borgo Egnazia'da dikkat çekmekte fayda var.

Geleneksel köy tarzında inşa edilmiş bir tatil kompleksi olan Borgo Egnazia, İtalya'nın Adriyatik kıyısında, çizme şeklindeki ülkenin "topuğundaki" Puglia'da yer alıyor.

Roma'ya 500 kilometre uzaktaki Puglia, "gözlerden uzak bir vaha" olarak nitelendiriliyor.