Bugünkü
Takvim

Faşizm kazandı

'da ilk sandık çıkış anketi açıklandı. Ankete göre, 'nin partisi VVD 31, 'in partisi PVV ise 19 sandalye kazandı

ABONE OL
Faşizm kazandı

Hollanda'da parlamento leri dün yapıldı. Sandıklar yerel saatle 21.00'de kapandı. Sandıkların kapanmasından sonra ise sandık çıkış anket sonuçları açıklandı. Seçimde bin 114 aday ve 28 parti, 150 sandalye için yarıştı. Sandık yoklama sonuçlarından ilk gelen bilgilere göre, Başbakan Mark Rutte'nin başında bulunduğu Halkların Özgürlük ve Demokrasi Partisi (VVD), sandık çıkış anketlerine göre belirgin şekilde öne çıkarak mecliste 31 sandalyeye sahip oldu. AB'den çıkmayı savunan, ırkçı Wilders'in Özgürlük Partisi (PVV) ise 19 vekil kazandı.

TÜRKLER'İN PART İSİ 3 VEKİL ÇIKARDI
PvdA'nın entegrasyon politikasına güvenoyu vermedikleri için ihraç edilen Türk milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk'ün kurduğu DENK Partisi ise 3 sandalye elde etti. Son yıllarda 'da Müslüman ve Türk karşıtlığının giderek artması üzerine sesi duyulmayan insanların sesini duyurmak için siyasi arenaya giren DENK'in katıldığı ilk seçimde milletvekili çıkarması önem arzediyor. Bu durumda, hiç bir parti tek başına hükümet kuracak çoğuluğa ulaşamadı. Mevcut sonuçlara göre ne sağ, ne de sol görüşlü partiler tek başlarına iktidarı kuramazken, çoklu koalisyon yapılma ihtimali yüksek görünüyor. Çıkış anketinde önde giden , daha önce yaptığı açıklamada ırkçı partiyle koalisyon kurmayacaklarını açıklamıştı. Resmi sonuçlar ise 21 Mart'ta açıklanacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.