Bugünkü
Takvim

Geleneksel kriz!

Serhat kenti her yıl olduğu gibi bu sene de aynı kabusu yaşadı. Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri artınca tarihi şehri sel aldı. Vatandaşlara helikopterlerle ulaşıldı...

ABONE OL
Geleneksel kriz!
Türkiye, dalgasının etkisi altında kaldı. de bundan nasibini aldı. Ancak tarihi şehirde yine bildik manzaralar yaşandı. Sağanak sonrasında Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi arttı. Karaağaç Mahallesi başta olmak üzere kentin pek çok noktasını su bastı. Bu nedenle tam 5 bin vatandaş, mahsur kaldı. Risk altındaki evlerde yaşayanlar askeri Skorsky helikopterle kurtarıldı. Mağdur vatandaşlar tatil nedeniyle boş olan okullara ve otellere taşındı. Taşkın dolayısıyla mahsur kalan 4 kişiyi kurtarmaya giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi arama ve kurtarma ekiplerinin bulunduğu bot ise su aldı.

"TAŞKIN ODASI"NDAN TAKİP

Ekibin yardım isteği üzerine Edirne Arama ve Kurtarma Derneği (EDAK) bölgeye ulaşarak ekibi güvenli bölgeye çıkardı. Edirne 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri birliklere ait cephaneliklerde bulunan 93 ton mühimmat da taşkın riski nedeniyle güvenli bölgelere taşınmaya başlandı. Bu arada Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü, "Taşkın Odası"ndan gelişmeleri izlediklerini açıkladı.

Murat SAVAŞ-Ercan BİTTİ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.